Môžem odmietnuť vyvolanie pôrodu?

Zodpovedané
19. jan 2020

Dobrý deň,

som v 34. týždni a moje dieťa je väčšie minimálne o týždeň. Pôrodná váha bude odhadom nad 4 kg. Mám gestačný diabetes a pôrod mi budú chcieť vyvolávať už týždeň pred termínom.

Aké mám možnosti?

V žiadnom prípadne nechcem rodiť prirodzene. Už máme v rodine jedno dieťa s trvalým poškodením zo spackaného pôrodu. S vyvolávaním nesúhlasím, jedine so sekciou.

Aké mám práva?

Nemôžu ma nechať prenášať a rodiť prirodzene dieťa ak s vyvolávačkou nebudem súhlasiť?

Môžem ich žalovať za zanedbanie zdravotnej starostlivosti, ak má nechajú prenášať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zváženie formy pôrodu je vždy v kompetencii lekára. Ak Vám môžem odporučiť, skúste nájsť takého pôrodníka, ktorému dôverujete.

Pri tehotenskej cukrovke sa zvykne nechať ženu do termínu pôrodu a potom ak sa pôrod prirodzene nerozbehne, zvyknú pôrod vyvolávať.

Pôrodná hmotnosť je len odhadovaná, nie úplne presná a ťažko ju predpovedať 6 týždňov dopredu.

V každom prípade ani cisársky rez nie je bez rizík, preto by sa k nemu malo pristupovať len pri zdravotnej indikácii zo strany matky alebo dieťaťa.

Aj keď rozumiem vašej obave, skúste zvážiť vaginálny pôrod. Nájdite si pôrodníka, ktorému dôverujete a obmedzíte tak komplikácie z možného poškodenia bábätka.

Čo sa týka vašej otázky na zažalovanie. Nie som právnik, ale myslím že ak Vám niekto odmietne urobiť cisársky rez na prianie bez zdravotnej indikácie.

Myslím, že to nie je zanedbanie starostlivosti. Skôr naopak. Cisárske rezy bez indikácie zdravotnej, nie sú na Slovensku postup lege artis.

Verím, že sa rozhodnete čo najlepšie pre vás a vaše bábätko.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea