Môže občasné tlačenie pri vyprázdňovaní uškodiť v tehotenstve?

Zodpovedané
12. máj 2020

Dobrý deň,

som v 18. týždni a mám problém so zápchou. Užívam sirup Laktulosu, sušené slivky, ale aj tak sa mi to neupravilo.

Ako to riešiť?

Môže občasné tlačenie pri vyprázdňovaní nejako uškodiť v tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápcha je veľmi časťou komplikáciou v tehotenstve. V týždni, v ktorom ste by tlačenie na stolicu nemalo ublížiť bábätku. Ale môže prinášať rôzne iné komplikácie, napríklad hemoroidov. Tieto bývajú veľmi nepríjemné.

Je potrebné si nájsť spôsob, ako stolicu upraviť. Napíšem Vám viacero odporúčaní, skúste ich postupne vyskúšať. Verím, že niečo zaberie.

V prvom rade zvýšte príjem tekutín. Aspoň 2-2,5 litra denne. Tekutinou sa mysli hlavne voda, nie sladené nápoje.

Pridajte do stravy viac čerstvého ovocia a zeleniny, jedzte ovsené vločky, lanové semiačka, kyslomliečne produkty.

Takisto je vhodne vysadiť bielu muku a cukor. A dostatok pohybu.

Verím, že si niečo nájdete, čo Vám bude fungovať!

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea