Môže mi menzes meškať kvôli pauze v užívaní antikoncepcie a kvôli narušeniu hormónov?

Zodpovedané
3. júl 2020

Dobrý deň,

mám trojročné a 6 mesačné dieťa, ktoré kojím. Začala som užívať antikoncepciu Desirett, ale akosi mi nesadla. Mala som nevoľnosti, bola som nervózna, krvácala som počas ovulácie. Užívala som ju asi dva mesiace, potom som prestala s tým, že si pôjdem tabletky zmeniť za iné. No akosi sa mi to nepodarilo.

Pauzu som mala 2 týždne (Desirett sa berie bez prestávky) a po dvoch týždňoch sme mali nechránený pohlavný styk. Bolo to na 24. deň cyklu, čiže by to malo byt neplodné obdobie. V ten večer som začala tie isté tabletky brať znovu.

Menštruácia mi mešká 10. deň.

Môže to byt tou pauzou a narušením hormónov?

Aká je šanca že som tehotná?

Tretie dieťatko v plane nemáme momentálne a na tehu test nemám odvahu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

žiaľ neviem sa Vám k tomuto presnejšie vyjadriť. Antikoncepcia blokuje vylučovanie hormónov a tak vlastne bráni otehotneniu. Nedá sa po vynechaní, alebo chybnom užití počítať plodné dni podľa bežného cyklu. Takže to, že ste mali styk na 24. deň, je informácia ktorá nám nič nepovie.

Ale plodné dni majú svoje znaky, nafukovanie, priesvitný riedky výtok až vodnatý, zvýšená bazálna teplota. To píšem skôr preto, aby ste vedeli nabudúce.

To 10 dňové meškanie teraz je veľmi diskutabilné. Keďže ste užívali antikoncepciu, hormóny sa potrebujú spamätať, takže návrat k normálnemu cyklu môže chvíľu trvať.

A keď máte 6 mesačné bábätko a dojčíte ho tak tiež nemusí byť cyklus pravidelný. Ale takisto môžte byť tehotná.

Tehotenstvo má tiež svoje príznaky. Už máte dve deti, tak viete ako ste sa cítili. Ženy mávajú citlivé prsia, riedky výtok, nechutenstvo, únavu.

Určite Vám však odporúčam urobiť si test. Nie je sa čoho báť, aspoň budete vedieť na čom ste. A ak by bol pozitívny, verím že zvládnete ďalšie dieťatko s láskou ❤️, tak ako tie dve predtým.

Ešte jedna poznámka, ak dojčíte je najlepšia bariérová ochrana pred počatím, teda prezervatív.

Držím palce!

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea