Ako zvládnuť prirodzený pôrod väčšieho dieťaťa?

Zodpovedané
14. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Môj prvý pôrod bol ukončený pomocou zvonu a bojím sa, že druhý pôrod nezvládnem.

Pred prvým pôrodom a aj počas neho som bola nastavená maximálne pozitívne a kľudne, keďže som navštevovala predpôrodnú prípravu. Plodová voda mi praskla sama, oxytocín mi podaný nebol až do momentu, kedy mi kontrakcie "odišli". Našťastie je synček v poriadku.

Rada by som sa tomuto procesu pri ďalšom pôrode vyhla.

Máste špeciálne rady, že čo robiť, aby som zvládla prirodzene porodiť aj väčšie dieťa?

Uvažujem nad dulou a chcem si nájsť lekára, ktorý mi umožní rodiť nie v sede, ale mnou zvolenej polohe.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ženské telo je dokonalý organizmus. A rodenie je prirodzený proces. Je potrebné všetky prirodzené procesy podporiť a až potom by mala prísť na rad medicína. Podľa popisu vášho prvého pôrodu to tak bolo. Predpokladám však až na výber polohy, čo je v druhej dobe pôrodnej veľmi prospešné, špeciálne pri väčšom bábätku.

Čo môžte vy urobiť preto, aby to pri ďalšom pôrode inak? Skúste si veriť, že ak ste to už raz zvládli, zvládnete to znova. Druhé pôrody bývajú jednoduchšie, len veľmi výnimočne je to inak. Je naozaj dobré, nájsť pôrodnicu, pripadne pôrodníka, ktorý by vás podporil pri výbere polohy v druhej dobe pôrodnej. Počas prvej doby pôrodnej je dobre spolupracovať so svojim telom, tj. zaujímať také polohy, v ktorých vás to najmenej bolí, v tých polohách sa aj bábätko dostáva do ideálnej polohy. A ak by výber polohy v druhej dobe pôrodnej predsa len nebol možný, tak zotrvajte vo vami zvolenej polohe gravitačne, čo najdlhšie...kým nebudú tlaky na konečník veľmi intenzívne. Až potom môžte “tlačiť”.

Držím palce, nech je ten ďalší pôrod krásnym zážitkom!

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea