Zle znášam rodinné vzťahy. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
20. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Zle znášam rodinné situácie - vzťahy. Moja mama žila viac ako 10 rokov v zahraničí a mali sme spolu super vzťah. Teraz je doma a so svojou sestrou sa rozhádali kvôli dedičstvu. Nechce sa stara o svoju matku, ktorá na ňu prepísala dom. So všetkým negatívnym sa sťažuje mne.

Na mňa to veľmi zle vplýva. Potom to prenášam na svoju rodinu. Úplne tým upadám do depresie, nebavím sa s manželom, som chladná k našim deťom.

Táto situácia mi nie je ľahostajná a dosť ma to trápi. Mám pocit, že zanevieram na mamu. Je mi ľúto babky a trápi ma, že sa s tetou rozhádali. Teta sa nebaví už ani so mnou a to som ju roky brala ako svoju mamu.

Ako to mám riešiť?

Ako to pustím z mysle?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že daná situácia vás trápi.

Skúste si porozmýšľať ako sa v danej situácii cítite, a čo je vo vašich silách, čo by ste vy mohli urobiť pre to, aby ste sa cítili lepšie.
Zdá sa, že beriete na seba zodpovednosť aj za veci, ktoré nie sú v našej moci. To bremeno je priveľké.

Určite si hranice. Ak je toho, čo vám mama hovorí na vás priveľa, zastavte ju. Nie ste povinná to všetko na seba vziať. Ovplyvňuje to váš život, vašu rodinu, váš vzťah a v konečnom dôsledku tým trpíte vy a vaše deti.

Trápi vás teta. Možno by ste s ňou chceli nadviazať vzťah. Môžete sa pokúsiť, ale opäť si nastavte hranicu, ochráňte seba. Jej rozhodnutie je jej rozhodnutie. Ak môžete niečo spraviť pre zmenu, môžete to skúsiť, ale venujte tomu len toľko energie koľko si určíte. Je dôležité postarať sa najmä o seba.

Neviem či to dokážete z mysle vypustiť úplne, ale viete sa od toho dištancovať nastavením hraníc, tým, že si poviete, že čo sa dalo ste spravili. Skúste sa postarať aj o seba, nie len o druhých. Prevezmite zodpovednosť najmä za seba, za svoje šťastie, nie za druhých.

Pomôcť by mohol aj rozhovor so psychológom, veľmi závisí od toho aká ste osoba, ako fungujete, ako ste vyrastali. To všetko vás ovplyvňuje. Nedá sa preto poskytnúť takto cez jednu správu nejaká univerzálna rada, ani zmeniť vaše zmýšľanie. Je to dlhodobejšia práca.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com