V našej rodine sa všetko rieši krikom, vypočítavosťou a agresivitou. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
25. sep 2020

Dobrý deň,

už dlhší čas mám problém s rodinou. Žijeme doma šiesti - ja, traja súrodenci (19,16, 3) a rodičia. Ide tu o to, že v našej rodine sa všetko rieši krikom, vypočítavosťou a agresivitou. Či už rodičia alebo sestry.

Ak sa snažím niekomu niečo vysvetliť prečo čo a ako hneď príde odpoveď “ja vidím len v nich to zle”. Cítim sa tu veľmi zle, sú hrozne toxický a ja už neviem ako ďalej.

O pár mesiacov sa sťahujem k priateľovi, lebo som tehotná. Denno denne je to len pesimizmus, agresivita, krik. Nikto sa nevie medzi sebou normálne porozprávať. Mama je veľmi vzťahovačná a vypočítava, otec je nervák.

Ak na toto niečo hovorím, stále len ja ich vidím v zlom svetle, len ja som tá čo im chce zle. Strašne ma to stresuje.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že v takomto prostredí sa skutočne funguje veľmi ťažko a je to náročné na energiu. Je to nepredvídateľné, ohrozujúce.

Členov rodiny zrejme nezmeníte. Môžete s nimi otvorene komunikovať, ideálne v prvej osobe jednotného čísla. Za seba, bez útokov.
Povedzte ako vnímate situáciu a ako sa v nej cítite. Vyjadrite čo by ste potrebovali. Dajte možno nejaké návrhy. Aj keď to ste už zrejme skúšali.

Skúste sa teda zamyslieť, čo by ste v danej situáciu mohli urobiť vy sama, aby ste sa cítili lepšie. Zdá sa, že ste na to aj prišli a chystáte sa to zrealizovať.

Určite si hranice. Nevenujte tomu viac energie ako je potrebné. Rozumiem, že by ste to rada zmenili, ale je dôležité, aby ste chránili a ošetrili aj seba.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com