Dobrý deň,
môj trojročný syn je rok odplienkovaný. Pred mesiacom sa nám 1x stala situácia, že keď sa nahneval, tak sa pozrel na mňa a naschvál sa pocikal.
Skôr by som sa nad tým pozastavila a rozmýšľala nad nehodou, ale on to robí od tej doby pravidelne.
Neviem mu to vysvetliť, nechce mi rozumieť a nedá si dohovoriť. Nedá sa s ním ani po dobrom a ani po zlom. Bola som zúfala a dala som mu aj po zadku. Viem, že to nie je správne riešenie. Teraz, keď sa nahnevá, tak ho rýchlo vyzliekam a dávam cikať. Neviem ako mám postupovať. Nepomohlo ani to, že som ho istý čas nechala pocikaného.
Ako mu to mám vysvetliť a ako sa mám k nemu správať?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
deti v hneve reagujú rôzne. Mnohokrát sa prestanú kontrolovať a toto môže byť dôsledok toho. Poprípade mu to správanie niečo prináša.
Momentálne je syn vo veku kedy zažíva vnútorný konflikt. Veľa vecí chce robiť sám, ale mnohé nedokáže. A do toho ho prevalcuje hnev. Je to pre dieťa veľmi náročné to zvládnuť.
Situáciu by mohla vyriešiť práca s emóciami dieťaťa. Neviem ako reagujete vy keď sa hnevá, ani v akých konkrétnych situáciách sa to deje. Emóciu dieťaťu však treba priznať. Malo by cítiť, že prežívanie a prejavovanie všetkých emócií je v poriadku. Že pri ňom rodič stojí, počúva ho a snaží sa mu porozumieť. Môžete mu skúsiť ponúknuť pomoc, ubezpečiť ho, že ste tam preňho. Dieťa by sa malo cítiť bezpečne a slobodne v prejave emócie.
Keď príde k situácii, že sa pociká, skúste len okomentovať: tak si sa nahneval, až si sa z toho pocikal/ až si zabudol ísť na záchod. treba sa prezliecť. tuším si sa veľmi nahneval. chcel si to inak. a pod. Určite ho netreba trestať, len vyvodiť dôsledok, že nohavice sú mokré a treba sa prezliecť. Deje sa to z nejakého dôvodu.
S odstupom času sa o tom môžete skúsiť porozprávať, rozobrať si čo sa stalo. Na veľké debaty je ešte síce malý, ale môžete sa ho skúsiť spýtať čo by mu v tej situácii pomohlo.
Denné pomočovanie sa u 3 ročného dieťaťa väčšinou charakterizuje nejaký problém. Skúste sa poradiť s pediatrom, a ak vylúčite zdravotný problém, odporúčam sa obrátiť na psychológa.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com