Trojročné dievča robí zle mladšej sestričke. Ako jej môžme pomôcť?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky. Keď mala dva roky, tak som ostala tehotná. Dcérka začala zle spávať a vyžadovala si moju prítomnosť pri spaní.

Musela som ju aj s bruchom hojdať. Do konca 6. mesiaca som ju uspávala na mne.

Problémy začali po narodení druhej dcérky. Keď mala dcérka tri mesiace, všetko sa začalo komplikovať Staršia.dcéra začala.odmietať.jesť. Za rok schudla.asi.1 kg. Teraz odmieta jesť úplne a chce len piť. Dnes dostala záchvat, že je smädná. Pritom od rána už vypila liter nesladeného čaju.

Svojej 8,5 mesačnej sestre robí stále zle a všetko jej berie. Bije ju. Dnes sa nám vykakala na gauč Predtým sa pocikala v posteli len preto, lebo som dojčila a musela ísť na záchod s ockom. Už dostala aj po zadku. Keď ju hrešíme, tak vyplazí jazyk, alebo nás začne napomínať a kričí, aby sme boli ticho.

Keď sa mladšej sestre niečo stane, tak sa uškŕňa. Resp. sa smeje. Ľúbime ju, je šikovná, pozná planéty slnečnej sústavy, baví ju ľudské telo, učí sa po anglicky.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že dcérka znáša narodenie sestričky naozaj ťažko. Rozumiem, že jej správanie je pre vás niekedy náročné zvládnuť, avšak treba si uvedomiť, že ona to momentálne inak nevie. Toto správanie jej niečo prináša. Za ním sa totiž schováva emócia a ešte hlbšie jej ukrytá potreba, z ktorej toto správanie vychádza.

Naplnením potreby zvykne nežiadúce správanie odoznieť.

Sestrička sa jej narodila vo veľmi citlivom veku, kedy sa vytvára vzťahová väzba, dieťa sa v nej ubezpečuje. Toto vytváranie bolo na čas ohrozené, pretrhnuté. Bezpečie sa vytratilo.
Dcéra potrebuje bezpečie a prijatie. Narodenie súrodenca predstavuje ohrozenie, stratu pozície, istoty. Dcérke treba komunikovať emócie a ubezpečovať ju o láske. Venujte jej pozornosť a prejavujte jej náklonnosť. Nájdite si čas len pre ňu. Oceňujte ju, požiadajte ju o pomoc. Dávajte jej na výber a jej voľbu rešpektujte.

Dôležité je tiež nastaviť hranice. Sestru, ani iných ľudí biť nemôže. Môžete jej dať aj fyzickú hranicu - chytíte jej rúčku, zdvihnete ju na ruky a pod. Pomenujte jej situáciu a emóciu. Asi sa na sestričku hneváš. Biješ ju. Ľudia ale nie sú a bitie. Môžeš udierať sem (vankúš, gauč atď.). V tomto buďte nekompromisní a konzistentní. Aj pri iných hraniciach.

Dieťa by malo mať pocit, že sa narodením súrodenca zmenilo len málo. Aby sa necítilo nahradené.

Odporúčam nestrestať, snažiť sa nekričať. Ak kričať, tak neskôr to dcérke vysvetliť, ospravedlniť sa. Veľa je o komunikácii.

Pri problémoch s jedlom a telesnými prejavmi odporúčam navštíviť aj psychológa, ktorý vám pomôže nájsť spôsob ako túto etapu všetkým uľahčiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com