Trojročná dcéra zadržiava stolicu a občas sa pokaká. Máme ísť k psychológovi?

Zodpovedané
19. jún 2019

Dobrý deň,

moja trojročná aprílová dcérka je od septembra prijatá do škôlky. Už tretíkrát sa nám zopakovalo obdobie, že zadržiava stolicu. Dlho zadržiava, potom to nevydrží a trocha jej ujde do nohavičiek. Takéto obdobie vie trvať aj mesiac, dva. Tiež sa stáva, že nestihne dobehnúť na WC a cvrkne si.

Máme navštíviť psychológa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to, že si cvrkne do nohavičiek sa stáva. Signály tela pozná, keďže na záchod beží. Niekedy sa možno zabudne pri hre, alebo si myslí, že stihne. Malo by to postupne ustať.

Zadržiavanie stolice skúste skonzultovať najprv s pediatrom a vylúčiť možný zdravotný problém.
Píšete však, že sa to opakuje, to znamená, že sa to asi nedeje stále. Kedy sa to deje? Zažila nejaké bolestivé vyprázdňovanie? Deje sa niečo u vás v rodine? Ako potom to obdobie zadržiavania pominie? Skúste odsledovať. Možno je to stravou, ale mohlo by to byť aj psychickej povahy, keďže to netrvá stále.

Môžete skúsiť upraviť stravu, režim, príjem tekutín, množstvo pohybu. Dcérku určite netrestajte, nekarhajte, prípadný neúspech nejako nekomentujte. Treba, aby sa cítila bezpečne a bola v kľude. Bolo by dobré, aby nepociťovala tlak. Základom je citlivý a trpezlivý prístup. Buďte pri nej, dajte jej najavo, že nie je sama. Môžete jej pomasírovať bruško, ak ju bolí.

Pri hľadaní príčiny a riešenia konzultujte s pediatrom a psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com