Trojročná dcéra sa po prespatí u otca zmenila. Ako jej všetko vysvetlíme?

Zodpovedané
25. okt 2019

Dobrý deň,

s bývalým priateľom máme skoro trojročnú dcérku. Opustila som ho vtedy, keď mala rok a bolo to kvôli jeho násiliu na mne. Po pol roku som si našla priateľa, s ktorým už momentálne bývame a čakáme druhé dieťatko.

Bývalý priateľ sa po našom rozchode o dcérku nezajímal. Do dnešného dňa ju videl 8x. Posledné tri týždne zmenil postoj. Po našej dohode každý víkend ju mal u seba na pol dňa a minulý týždeň u neho aj prespala z piatka na sobotu. A od toho dňa máme doma "peklo".

Dcéra zmenila správanie a je iná ako ju poznám. Hádže sa o zem, papuľuje, nechce mňa a ani priateľa. Povedala mi, že ma neľúbi. Najhoršie, je, že sa začala pokakávať. A to výlučne len doma. V škôlke nie. Pokaká sa na zem, do nohavičiek. Mám pocit akoby mi to robila náročky.

Dohováranie už nestačí. Povie, že nevie prečo sa nešla vykakať do záchodu. Mám pocit, že sa na mňa hnevá, že som mu ju tam dávala a sama nechápe prečo.

Za ocina má môjho priateľa. Bývalý je povedal, že nevie kto to je.

Ako jej mám vysvetliť túto situáciu?

U nás doma je všetko v poriadku. Na bábätko sa teší, hladká, bozkáva bruško. Nemyslíme si, že je to obyčajná žiarlivosť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že vás prejavy dcéry znepokojujú.

Ťažko povedať prečo sa zrazu objavili. Dcérka je aj vo veku obdobia autonómie, alebo inak v tzv. období vzdoru. Keďže sa objavila takáto veľká zmena a tak náhle, môže to poukazovať a pravdepodobne aj poukazuje na nejakú zmenu v jej vnútornom prežívaní.

Takto sa správa, nejako sa cíti a má nejakú potrebu. Jej správanie jej ju zrejme nejakým spôsobom napĺňa, alebo takýmto spôsobom volá po jej naplnení.
Buďte pri dcérke, vnímajte jej signály a citlivo na ňu reagujte.
Poskytujte empatickú reakciu a pracujte s emóciami.
Dcérka zažila niečo nové, možno zmätočné, nejakým spôsobom náročné.

Rozmýšľam, čo by ste jej chceli vysvetliť, keďže nevieme aká je otázka. Pýta sa na niečo? Zverila sa vám, že ju niečo trápi?

Odporúčala by som vám navštíviť psychológa. Kvôli aktuálnym prejavom, ale aj kvôli jej histórii.

Takéto intenzívne stretnutie s bývalým partnerom mohlo kľudne vyvolať nejaké staré nevedomé spomienky a rany. A

k bola prítomná pri násilí, vnímala ho, treba to ošetriť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com