Trojročná dcéra nerozpráva a má plienku

Zodpovedané
18. dec 2018

Dobrý deň,

máme tri detičky. Najstaršia má 3 roky a ešte veľmi nerozpráva. Snaží sa a je to vidno. Keď ju porovnám s mladšou, tak je ďaleko za ňou. Niektoré slová dosť komolí. Napríklad mliečko je mliekoč a pod. Nevieme ju naučiť na nočník. Skúšali sme všetko - spievajúci nočník, pochvaly, nálepky, mávanie cikančekom vo wc, redukciu na wc. Ju to vôbec nezaujíma. Mladšiu pochváli stále, teší sa s ňou, ale ona nechce.
Skúsili sme aj nedať plienku. Vtedy neciká celý deň a večer už nevydrží, pociká sa a hrozne plače. Nikdy sme ju nekarhali, ani na ňu za to nekričali.

Mladšia dcéra má 1,5 roka a rozpráva všetko krásne. Je bez plienky cez deň.

Je možné, že naša trojročná dcéra ešte stále nie je pripravená?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý večer,

ďakujem za otázku. Nácvik hygieny je veľmi individuálna záležitosť. Niekomu to ide rýchlejšie, inému pomalšie. Správny čas si dieťa určí samo. Rozhodujúci je nie len vek, ale aj zrelosť (fyzická aj psychická) dieťaťa.

Z toho čo ste napísali je mi ťažko posúdiť, či je to nezrelosť, alebo sa mohlo udiať niečo iné. Mám málo informácií o dcérke, vašej rodine, udalostiach, ktoré sa udiali... Zdá sa mi, že fyzicky je už zrelá, keďže celý deň dokáže zadržať. Môže ísť o psychickú nezrelosť, poprípade môže byť nejaká súvislosť s narodením mladších detí, ťažko povedať. Každopádne treba vylúčiť zdravotný problém a následne skúsiť hľadať odpovede inde.

Čo sa reči týka, vo všeobecnosti sa odporúča návšteva logopéda okolo 2,5 - 3 rokov, keď dieťa nerozpráva. Možno sa môžete skúsiť aspoň telefonicky niekde poinformovať a detailnejšie opísať čo hovorí, nehovorí a usmernia vás.

Dôležitá je trpezlivosť a rozvíjanie slovnej zásoby rozprávaním. Veľa na dieťa rozprávať, opisovať čo sa deje okolo, spievať si, čítať si obrázkové knižky...

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com