Trojročná dcéra na všetko hovorí fuj. Mám ju na to upozorňovať?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť pohľad na vec z Vašej strany. Trojročná dcéra sa posledný týždeň naučila na všetko hovoriť slovo fuj. Neviem, kde to počula. Do škôlky nechodí a som s ňou doma, nepoužili sme také slovo. Ale nebolo by na tom nič zlé, keby to nevravela stále. Najskôr som to neriešila, neupozorňovala. Teraz som začala upozorňovať, ale nepomáha to.

Stačí, že jej niečo nejde, nechce niečo, chce niečo inak a tak desaťkrát povie fuj. Chápem, že si to našla za slovíčko NIE.

Mám ju upozorňovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

deti často slová niekde začujú a potom ich s radosťou aj používajú. Ide častejšie o slová, na ktoré nejakým spôsobom reagujeme a to ich povzbudzuje.

Kľúčom je nerobiť okolo toho nejakú vedu, neupozorňovať na to, neokrikovať ju, netrestať, nesmiať sa, nejako to neposilňovať.

Väčšinou to zvykne prejsť, ak to nepočujú od iných a nie je to následne posilňované.

Dcérku môžete tiež učiť vyjadrovať svoje pocity a potreby iným spôsobom. Nereagujte: Prestaň to hovoriť, máš zakázané tak hovoriť. Tým len na to upozorňujete.

Môžete jej vysvetliť pravý význam toho slova, že niekedy sa stáva, že niekomu to slovo vykĺzne, keď sa mu niečo nepáči, alebo mu príde niečo hnusné a vtedy ho použije. Avšak to slovo by sa používať nemalo. Môžeš použiť napríklad...

Pomenujte jej to čo vidíte, jej emócie. Napríklad: Vidím, že sa už hneváš, asi by si to chcela inak. Nabudúce keď sa budeš hnevať povedz mi to takto - som nahnevaná. Vyskúšame to niekedy spolu, keď ťa niečo nazlostí? Slovíčko fuj vôbec nespomeňte.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička