Syn si prstami prechádza po nechtíkoch. Je to v poriadku?

Zodpovedané
20. nov 2019

Dobrý deň,

syn má 16 mesiacov a už dávno som si všimla, že si prstami akoby prechádza po nechtíkoch. Alebo si ich akoby kontroluje. Robí to aj keď je v kočíku, aj v kľude.

Stále s prštekmi niečo robí. Raz mal záder a prechádzal si prštekom po ňom a myslím, že odvtedy mu to ostalo. Aj keď zaspáva a drží nás za ruku, tak nám prštekmi prechádza po nechtoch.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o zlozvyk, poprípade aj o nejakú formu upokojovania.
Ono v takomto veku by som to zatiaľ nepovažovala za problém. Predpokladám, že si tým nijako neubližuje.

Môžete mu skúsiť občas chytiť rúčku, najmä pri zaspávaní, skúsiť ho zamestnať ináč, odviezť pozornosť, rúčky nejako zamestnať. Poprípade mu to zvedomiť, pomenovať. Vidím, že si prechádzaš po nechtíkoch, môžem sa pozrieť aj ja? Tuším je pre teba príjemné takto si hladkať nechty. Možno si ani neuvedomuje, že to robí.

Ak aj ide o upokojenie, deti by až okolo 3 - 4 rokov mali mať vybudované iné stratégie.

Môže ísť aj o niečo iné, príznak niečoho iného, avšak to sa v takomto veku veľmi povedať nedá.

Poskytujte mu prijatie, bezpečie, nastavujte hranice, pracujte s emóciami. Vnímajte synove signály, citlivo na ne reagujte a napĺňajte jeho potreby. Potrebuje veľa vašej prítomnosti a pozornosti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com