Sú zvláštne reakcie 5 ročného chlapca v poriadku?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

5 ročný syn mojej kamarátky čudne reaguje. Keď nás vidí, tak sa teší. Ale keď sa približuje, napríklad postískať sa, tak z neho ide až strach.

Máme malinkú dcérku a teší sa, že ju vidí. Natlačí sa k nej veľmi silno a pritom sa trasie, zviera päste, hryzie si do pery. Keď ju hladí, tak mám strach, že jej ublíži. Často len tak zúri, reve ako lev.

Prečo to robí?

Je to nejaká porucha?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Odpoveď na ňu však nebude jednoznačná, nakoľko mám málo informácii.

Môže ísť o nahromadené emócie, možno pociťuje niečo, čo nepozná, možno nevie ako reagovať. Môže ísť o bežný jav, dieťa sa učí hraniciam, ako zvládať emócie.
Zdá sa, že sa ovláda, ale ako keby mal v hlave nejaký zmätok.

Tiež to môže byť prejavom nejakej jeho nepohody, frustrácie, zadržaného hnevu, popr. iných emócii.

Ak bude treba, zadajte chlapčekovi hranice, inak určite potrebuje empatiu, pochopenie a slobodu v prejavovaní emócií.

Na komplexnejšiu a konkrétnejšiu odpoveď by určite by bolo treba viac informácií.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com