Štvorročný autista nevie sám zaspať. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
8. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho štvorročného synčeka, ktorý je autista a má problém so zaspávaním. Všetko máme obehané a synovi nemôžem nijako pomôcť, aby sám zaspal. Chce sa uspávať len v kočíku. Sám nezaspí. Keď zaspí v kočíku a dám ho do postele, tak sa v noci asi o tretej zobudí s tým, že chce ísť do kočíka a ešte sa chce v ňom aj kolísať. Je to pre mňa už veľmi vyčerpávajúce. Niekedy zaspí hneď, niekedy vôbec. Niekedy spi celú noc v kočíku.

Problém aj s tým, že kočík mu je už malý. Má však slabé porozumenie, nerozpráva. Občas pomôže Sedalia, ale to len na samotný spánok.

Skúšali sme kočík od neho schovať. Márne mu ukazujeme, že bude spať so mnou. Nevydrží ležať. Ráno si vyžaduje aby, som s ním ležala.

Čo nám odporúčate?

Ako môžem synovi pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri poruchách autistického spektra sa zvyknú objavovať takéto rôzne špecifiká a sklony k stereotypiám.

Veľmi ťažko sa mi tu radí, nakoľko nepoznám synčekov stav, presnú diagnózu. A aj keby som ju poznala, každé dieťa je špecifické.

Rozumiem, že je pre vás náročné uspávať synčeka v kočíku, aj z technického hľadiska. Skúste spolu s lekárom, ktorý ho sleduje hľadať nejakú cestu. Rozmýšľam, či by nefungovala látková hojdačka, ktorá sa dá zavesiť do steny, poprípade nejaké interiérové riešenie. Je dôležité napĺňať jeho potreby, ale potrebujete ošetriť aj seba, aby ste mali energiu a silu fungovať.

Poprípade skúšajte postupne predlžovať čas v posteli s vami, skúste tam nájsť niečo, čo by sa mu páčilo - spev, hladkanie, rozprávanie, túlenie, hudba. Rozprávajte mu tónom, ktorý mu bude naznačovať prijatie. Posilňujte vzťah, Skúste spôsobom, ktorému rozumie vyjadriť aj svoju potrebu, ukázať hranicu. Že rozumiete čo si želá, ale že by ste to radi skúsili inak. Neviem, ako na takéto niečo reaguje.

Zrejme to bude vyžadovať čas a trpezlivosť.

Odporúčam poradiť sa s odborníkmi na poruchy autistického spektra, povedať im konkrétnosti. Určite budú mať viac tipov a možností ako to riešiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com