Štvorročná dcérka nechce spať sama v izbe

Zodpovedané
29. nov 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie. Keď mala moja dcérka 2,5 roka, tak sa rozhodla, že chce spať sama v detskej izbe. Teraz má 4 roky a zrazu tam nechce spať sama. Chce spať s maminou, alebo s tatinom v jej izbe alebo s nami v spálni. Niekedy sa zobudí a plače, že má zlé sny.
Občas pred spaním hovorí, že mám ostať pri nej, lebo sa jej budú snívať zlé sny.

Ako jej vysvetliť, že sa jej nič zlé nestane? Ako ju presvediť, aby spala zase vo svojej izbičke?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Deti medzi 3. a 6. rokom sa nachádzajú v období bohatej fantázie a magického myslenia. Vznikajú teda u nich rôzne strachy, niekedy až fóbie, ktoré sú zvyčajne prechodné a rýchlo miznú.

Ak je pre vás obmedzujúce, aby spala s vami, treba jej pomôcť ten strach odbúrať. Zaspávať s ňou, spýtať sa čo by jej pomohlo, pracovať s tým strachom.

Existuje viacero knižiek aj hier, ktoré môžu byť nápomocné. Skúsiť pochopiť, priznať jej, že sa bojí, že má strach, ubezpečiť ju však, že ste nablízko. Poprípade nechať svietiť. Skrátka čokoľvek, čo jej pomôže.
Ak vás to však nejako neobmedzuje, s vami sa cíti v najväčšom bezpečí.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com