Strach 11 ročnej dcérky

Zodpovedané
5. mar 2019

Dobrý deň,

mám 11 ročnú dcéru, ktorá má poslednú dobu zo všetkého strach a myslí na samé nešťastia a zlé veci. Začalo to lekármi, hysterčí pri každej návšteve lekára, zubára.

Má strach z toho, čo jej budú robiť, či jej nebudú dávať injekciu. Plakala aj pri vytrhnutí mliečneho zuba. Predtým takáto nebola. Minulý rok mala zlomenú ruku a odvtedy sa to s ňou vezie.

Postupne sa to zhoršilo aj pri manželových služobných cestách. Dcére celé dni plače, lebo sa bojí, že sa manželovi niečo stane. Čaká ako na tŕňoch kým mu pristane lietadlo, lebo sa bojí, že lietadlo spadne.

Keďže je piatačka, chodí sama domov a sama doma čaká, kým prídeme z práce. Bývame v rodinnom dome, zamkne si bránku a aj dom ale ona sa bojí, že príde zlodej a nájde ju tam. Samozrejme rieši aj cestu zo školy, kedy ju môže uniesť biela dodávka.

Teraz po novom rieši, či náhodou nezomrie, lebo si spolužiaci posielajú tie reťazové správy, že ak neodošleš túto správu 10 ľuďom tak do 5 minút zomrieš. Rozmýšľa nad tým, či nezomrieme my, čo by robila ak by sme zomreli.

Všetko sa jej snažím stále dookola vysvetľovať, rozumne sa s ňou rozprávať, ale mám pocit že to nepomáha. Rieši to v podstate každý deň. Zaráža ma, že v takom veku jej napadajú takéto myšlienky.

Akým štýlom sa s ňou baviť?

Hrozí jej operácia nôh a potrebovala by som ju na to psychicky pripraviť. Operáciu rázne odmieta a nedá sa s ňou o tom rozumne baviť.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho čo píšete, že strach dcérky je neprimeraný, trvá relatívne dlho a tiež ju už ovplyvňuje v jej bežnom fungovaní. Myšlienky strachu má veľmi často.

V tomto prípade by som odporučila navštíviť psychológa.

Strach netreba bagatelizovať, priznať ho, rozprávať sa s ňou, či je niečo čo by jej pomohlo.

Avšak zdá sa, že je to komplexné, plynúce z nejakého príčiny, ktorú treba nájsť a pomôcť spracovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com