Som tehotná, partner chodí von a nezaujíma sa o mňa. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu 5 rokov a máme spolu jedno dieťa. Partner chodí do práce. Má tam kolegov a aj svojich kámošov. Odkedy som bola tehotná, tak mal pravidelne výjazdy. Tak raz za 2 mesiace a prišiel až nad ránom. Bol pripitý. Už vtedy mi to začalo vadiť. Mňa kámošky opustili kvôli tehotenstvu a následne kvôli dieťaťu.

Moje snahy o komunikáciu s inými mamičkami dopadli tak, že prišli na stretnutie s chorým dieťaťom, prípadne mi moje dieťa o pár dní ochorelo po návšteve detského kútika.

Teraz si partner dohodol takýto "opiáš" zrovna v čase, keď je syn chorý. Ja som chorá tiež a našla som si aj dve čiarky na tehotenskom teste.

S partnerom si akosi nevieme nájsť k sebe cestu a v poslednej dobe sa stále iba hádame. On ma berie ako psychicky labilnú a ja jeho ako nespoľahlivého. Nezaujíma sa o mňa.

Toto všetko na mňa zle vplýva.

Ako mám riešiť konflikty?

V mojom detstve sa rodičia stále hašterili a ja nechcem, aby toto moje deti zažívali.

Môj partner sabotuje každú snahu o normálnu komunikáciu. Nechápe ma. Nechápe, že som sama a nemám sa s kým porozprávať. Len sa starám o domácnosť a o dieťa. On má pevnú pracovnú dobu, je tam s kolegami, chodí na dobrý obed, v kľude si vypije kávu, chodí na pracovné párty a chodí s kolegami von.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ocitli ste sa v náročnej situácii a vidím, že vám spôsobuje trápenie.
Jedno dieťatko už máte, druhé na ceste a máte pocit, že sa o vás partner nezaujíma, že v ňom nemáte oporu, že sa naňho nemôžete spoľahnúť.

Najprv sa treba s partnerom otvorene porozprávať. Vysvetliť mu ako vnímate a vidíte situáciu vy, ako sa v nej cítite a čo by ste potrebovali, ako si to predstavujete inak.
Samozrejme toto nezaručí zmenu. Ochota musí byť na oboch stranách.
Buďte preto otvorená aj robiť kompromisy, dohody.

Konflikty skúste riešiť s čo najväčším možným kľudom, hovorte častejšie v prvej osobe jednotného čísla namiesto oslovovania partnerových nedostatkov. Hovorte pozitívne, čo by ste chceli, nie negatívne v zmysle, ako to nechcete. Sledujte seba. Keď spoznáte ten moment keď máte vybuchnúť, naučte sa ho zvládnuť, predýchať, odísť zo situácie.
Komunikácie je v partnerskom vzťahu základ.

Ak to nebude fungovať, rozmýšľajte čo by ste vy sama mohli urobiť pre to, aby vám bolo lepšie.

Tiež môžete skúsiť párové poradenstvo, poprípade aj individuálne.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com