Škola, druhé dieťa a sťahovanie. Ako to všetko vysvetliť citlivému dieťaťu?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

syn nastúpi v septembri do školy a v októbri čakáme druhé dieťa. Minulý týždeň sme sa začali zaujímať o väčší byt, ktorý by sa predával predbežne v mesiacoch september/október.

Syn išiel do predškolskej triedy do inej škôlky. Povedali sme mu o tom pár mesiacov vopred a zistili sme, že to bol dôvod častého cikania. Napr. vyšiel z wc, umyl ruky a chcel ísť zas. Doktor potvrdil, že to bude psychika. Zbavoval sa toho hádam aj pol roka.

Muž tvrdí, že sťahovanie je veľká vec a nechce mu to povedať týždeň pred sťahovaním. Ja zase nechcem, aby pri toľkých zmenách došlo zase k nejakým výkyvom.

Aké máte skúsenosti pri citlivých deťoch a pri téme sťahovanie, navyše v spojení s nástupom do školy a novým členom?

Sťahovanie je v rámci pár ulíc, nie iné mesto či sídlisko.

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade veľmi záleží od toho ako dieťa zapojíte a pripravíte na všetky zmeny, ktoré ho čakajú. Dôležitá je dôverná komunikácia s rešpektom a prihliadaním na synove emócie. Vždy je lepšie dieťa pripraviť na nejaké zmeny a zapájať ho do celého procesu. Je tak pravdepodobné, že nadobudne väčšiu istotu. Inak by u neho mohli nasať väčšie komplikácie ak je dieťatko dosť citlivé, keď ho len tak "položíte pred hotovú vec". V tomto prípade pred viac vecí naraz. Nemôžeme však 100% tvrdiť, že to pôjde hladko aj napriek dôkladnej príprave.

Sadnite si spoločne, keď bude doma pozitívna atmosféra a citlivo mu spoločne vysvetlite zmeny, ktoré ho budú čakať. Zapojte ho do celého procesu tým, že si môže napríklad nakresliť, čo by chcel v novej izbe. Pýtajte sa ho, či si chce nový priestor najskôr pozrieť, tak isto čo by mu to celé spríjemnilo a pod. Dávajte mu najavo, že kedykoľvek sa na vás môže obrátiť.

Ak by prežíval nejaké negatívne emócie dôležité mu je ich pomenovať a hľadať spoločné riešenia. Napríklad: Vidím, že máš strach. Je to pre teba nepríjemné. Ako by som ti mohla pomôcť? Spoločne určite na niečo prídeme.

Čo sa týka prípravy na súrodenca, pozrite pre inšpiráciu tento príspevok. V jeho prípade by som to riešila vtedy keď to už na vás bude viditeľné, že v brušku rastie nový človek:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru a v prípade nejakých výraznejších ťažkostí v zvládaní situácie či už počas prípravy. Po zmenách neváhajte vyhľadať odborníka, ktorý to pomôže synčekovi všetko spracovať.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička