Prvák má v škole problém so správaním. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
3. nov 2019

Dobrý deň,

mám problém s prvákom. Čoskoro bude mať 7 rokov. V škole má každý deň problém so správaním. Je živý, deti strká, ubližuje im, kope ich, búcha ich.

V družine si z kociek stavia zbrane a deti aj učiteľky strieľa . Dnes sa vyskytlo chytanie detí medzi nohy, z toho bola učiteľka a aj ja zhrozená. Deti hovorili, že to robí často. Už je toho na mňa moc. Doma funguje dobre, v škole to neviem ovplyvniť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že synček takýmto správaním niečo sleduje. Navonok je správanie najviac viditeľné, a teda je samozrejmé, že ak je nežiadúce, bolo by vhodné, keby zrazu zmizlo.
Avšak v za správaním je skrytá nejaká emócia a za ňou potreba. Pravdepodobne si ju synček takto napĺňa. Čo za tým môže byť, by som len hádala.

Doma mu treba vytvárať bezpečné a prijímajúce prostredie. Dávajte mu pozornosť a lásku.

Rozprávajte sa o emóciách, zrkadlite ich. Snažte sa synovi porozumieť a hoci je jeho správanie nevhodné, vyjadrite mu empatiu, nepoukazujte naňho ako na toho zlého. Samozrejme, že môžete poukázať na nevhodnosť správania, avšak nie na neho, ako na osobu. Toho sa v škole zrejme napočúva dosť. Vypočujte si jeho verziu.

Zdá sa, že je to pre vás náročné. A aj synovo správanie už zrejme prekročilo isté hranice, ktoré sú v škole ochotní akceptovať. Odporúčala by som vám preto navštíviť psychológa, spolupracovať so školou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com