Dobrý deň,
moja dcérka je narodená v januári 2015 a nastúpila na základnú školu. Do škôlky nechodila kvôli problémom so stolicou. Mala ťažší priebeh delty Covidu, boli sme všetci dva mesiace doma. Potom 3x mala antibiotiká Suprax a Pamycon.
Je veľmi šikovná, vie písať, vie anglický jazyk a aj počítať. Teraz odchodila 3 dni a znovu vracanie, choroba. Má na tom dôvod jej oslabená psychika. Ráno pred školou sa trasie a zvracia.
Čo mám robit?
Ďakujem
Dobrý deň,
nakoľko všetci dobre vieme, že deti do školy chodiť musia, tak je veľmi dôležité, aby ste dcérke s týmto problémom pomohli a boli jej oporou v tomto ťažkom období.
Ak chceme vyriešiť tento problém, ktorým vaša dcérka trpí, musíme v prvom rade prísť na koreň veci. Teda z čoho pramení jej úzkosť, či strach čo prerastá už do somatických ťažkostí. V tomto prípade je samozrejmé dôležité vylúčiť organickú príčinu. Ťažkosti teda môžete konzultovať aj s pediatrom.
Veľmi častou príčinou u detí je to, že začnú trpieť kvôli strate pocitu bezpečia domova, čo sa deje hlavne u citlivých detičiek. Predsa doma pociťujú kľud a istotu, a preto reagujú veľmi citlivo na rôzne zmeny, ktoré v nich hromadia pocity neistoty. Medzi ďalšie časté príčiny patria strach z učiteľa, či spolužiakov aj testovania v škole z dôvodu obavy zo zlyhania.
Veľkú úlohu tu zohrávate vy ako matka, aby ste svojej dcérke pomohli. Dieťa musí mať v tomto prípade istotu, že kedykoľvek sa môže na rodiča obrátiť, bude ho rodič vnímať a počúvať a rozhodne nič nebagatelizovať. Hlavným cieľom by malo byť spoločne prísť na to, prečo dcérka zažíva takéto pocity.
Využívajte rešpektujúcu komunikáciu teda prihliadajte na jej potreby a emócie, nalaďte sa na ne a zrkadlite ich. Napr. Vidím, že máš strach, musí to byť pre teba ťažké.
Pýtajte sa jej, čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie. Otvorene s ňou o tom komunikujte.
Často sa však stáva, že dieťa nevie odpovedať na otázku z čoho máš strach. Preto môžete využiť spoločne nakresliť si nejaký graf ako napr. v prílohe. Môžete vybrať rôzne symboly, môžete ich napísať či vybrať obrázky (napr. budete tam vy- strach, že vás stratí, strach z učiteľa, zo zlej známky, spolužiakov...). Dieťa potom rozdelí kruh. Najväčšiu časť dá tomu, z čoho pociťuje najväčší strach.
Dôležité je dieťaťu veriť a podporovať ho, že to zvládne. Môžete sa spolu naučiť rôzne pozitívne formulky, ktoré si budete opakovať a oceňovať to, keď sa to dcérke podarí (napr. dnes budem ok, dnes to zvládnem...).
Využiť sa dajú aj terapeutické rozprávky o strachu a odvahe ako napr. https://eduworld.sk/cd/lenka-nezbedova/2551/akt... (Obsah si viete prispôsobiť vašim potrebám).
Keďže dieťa často nevie slovami vyjadriť, čo ho trápi, tal pomôcť môže aj kresba. Môže nakresliť z čoho má strach, následne papier môžete spoločne roztrhať ako keby ten strach zničilo.
O škole je nutné hovoriť pozitívne (naučíš sa tam veľa nového, budeš so svojou kamarátkou a pod.).
Dôležité je poznamenať, že techník existuje mnoho, ktoré by sa dali priamo našiť na mieru vašej dcérke, aby dokázala bojovať s týmito ťažkosťami. Hlavne je prísť na to, konkrétne z čoho tie ťažkosti pramenia.
Ak by sa vám to dlhšie nedarilo, problémy by sa stupňovali neváhajte do toho zapojiť externých odborníkov, či už učiteľa, psychológa alebo špeciálneho pedagóga, ktorí vám v probléme určite pomôžu na viacerých sedeniach napr. rôznymi relaxačnými technikami.
Prajem veľa zdaru a šťastných spoločných chvíľ.
Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička