Predškoláčka nevie určiť prvé písmeno v slove. Ako ju to naučím?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobrý deň,

moja predškoláčka máva také úlohy, kde musí napríklad nájsť obrázky, ktoré začínajú na písmeno M. Všetky obrázky hravo pomenuje, ale už keď sa jej opýtam, že na aké písmenko to začína, tak nevie povedať.

Je to problém?

Môže to byť v tom, že ešte nevie čítať?

Ako jej to vysvetlím?

Je šikovná a za posledný mesiac sa zlepšila v písaní aj v kreslení. Pamäť má veľmi dobrú.

Ďakujem

Dobrý deň,

niekomu to ide skôr, niekomu neskôr. Je pravda, že určiť prvé písmenko (zvuk) v slove je dôležité pre budúce čítanie, avšak nemusí to byť nutne kritériom pre nástup do školy. To by vám viac povedali v centrách kde testujú školskú zrelosť, poprípade psychológ priamo v škole.

Nájsť slová, ako píšete vy, je tá ťažšia úroveň. Skúste začať jednoducho. Slovami, ktoré začínajú na spoluhlásku a nasleduje samohláska. Napr. mama, doma. Opakujte a skúste sa pýtať aký zvuk, hlásku počuje ako prvé. Keď tak ho viac a viac zdôrazňujte. Keď to zvládne, postupne zo zvýrazňovania uberajte.

Druhý krok sú slová začínajúce na samohlásku kde je druhá spoluhláska, napr. orech, ulica.
Posledné sú slová, ktoré majú na začiatok skupinku spoluhlások, alebo samohlások.

Je to o cviku, o tréningu. Kľudne si aj menujte slová, ktoré niekde vidíte a pýtajte sa na prvú hlásku. Ukazujte si obrázky, môže potom priraďovať písmeno aj vizuálne k slovám. V tejto fáze však ide najmä o zvuk a fonetické rozlišovanie, ak som správne pochopila.
Dajte tomu čas.

Ak by sa vám to nejako nezdalo, mala by veľké ťažkosti, skúste sa poradiť, ale myslím, že svojím tempom sa tam dcérka dostane.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com