Prečo trojročný syn zatína zúbky?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho skoro trojročného synčeka., ktorý už od 1,5 roka zatína zúbky. Rukami nás chytí a vyzerá pritom nervózne. Trvá to asi 5 sekúnd.

Takúto chvíľku má aj vtedy, keď sa v kľude hrá. Aj vtedy, keď je nahnevaný, aj keď má dobrú náladu. Popravde, robievam to aj ja. Keď som nahnevaná a nedokážem to dať zo seba von, tak to dusím v sebe.

Mohol to chytiť odo mňa?

Ide o nejaký problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zatínanie zúbkov a škrípanie nimi môže súvisieť s prerezávaním zubov a vývinom čeľuste. Avšak môže ísť aj o psychickú príčinu. Zväčša sa u detí objavuje zatínanie zúbkov keď zadržiavajú nejakú emóciu, príčinou môže byť nejaké napätie, stres, hádky, nejaký zážitok.

Odporúčam pracovať s emóciami. Príjmite čo syn cíti, pomenujte mu to, odzrkadlite. Nechajte ho, nech si emóciu prežije. Vidím, že sa hneváš. Vyzeráš nahnevane. Chcel si to inak. atď. Pomenujte kľudne aj prejav. Vidím, že zatínaš zúbky, zrejme si nahnevaný. Ak sa tam emócia neobjavuje, a je v kľude, pomenujte len prejav. Zatínanie sa totižto môže objaviť u dieťaťa aj keď je priveľmi sústredené.

Rozprávajte sa o emóciách, pýtajte sa ho kde to cíti na tele. Naozaj dôležitá je ta reflexia. Syn sa tak učí spojiť si telesný pocit so slovom, s emóciou, prepájajú sa mu hemisféry, buduje si emocionálnu inteligenciu.

Prijímaním jeho emócie mu navyše dávate najavo, že ste pri ňom, že ho počúvate, snažíte sa mu rozumieť a že sa zaujímate.
Ak doma fungujete tak, že emócie zostávajú skryté, syn si na seba mohol vziať ten model a vyráža mu to cez zatínanie zúbkov.

Pokiaľ je príčina zatínania psychická, je vhodné sa s dieťaťom poorzprávať o tom, čo prežíva, či sa u neho neobjavuje strach, hnev, nepríjemný pocit. Od rodiča sa vyžaduje vytváranie prijatia a bezpečia. Komunikujte empaticky, pracujte s emóciami. Oceňujte syna, prejavujte mu dôveru. Venujte mu pozornosť a prejavy lásky. Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.
Pokiaľ by ste si nevedeli poradiť sami, k zmierneniu tlaku môže pomôcť aj psychologická intervencia.
O zatínaní zúbkov a o možnej fyzickej príčine sa môžete poradiť aj so stomatológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com