Prečo štvormesačná dcérka začala plakať v prítomnosti cudzích ľudí?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

máme štvormesačnú dcérku a dá sa povedať, že je ukážkové dieťa. Neplače veľa, pekne papá, pekne spinká. Asi pred mesiacom nastal u nej zlom a začala plakávať vtedy, keď k nám prišla návšteva.

Pri babke máva extrémny záchvat plaču a aj pri každej návšteve.

Ako to prekonať?

Prečo len pri nej tak veľmi plače?

Je vhodné, že ju berie na ruky aj napriek záchvatu plaču?

Vraj si musí zvyknúť musí.

Je lepšie byť s ňou v kontakte len za mojej prítomnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťatko v tomto veku pomaly začína rozlišovať známe a neznáme tváre. Niektoré deti môžu reagovať aj tak citlivejšie ako vaše dieťatko a to plačom.

V tomto prípade pre dieťatko je najlepšie pokiaľ sa na všetko ide postupne. Pri kontaktoch ju odporúčam nechať vo vašej náruči. V tomto vašom náručí sa cíti najviac bezpečne a tak môže objavovať ďalší svet. Dieťa potrebuje nejaký čas na to, aby si na iného človeka v prítomnosti zvyklo. S babkou sa taktiež stretávajte častejšie, aby mala priestor na to, že si dcérka na ňu začne zvykať.

Druhý človek by sa mal snažiť naviazať s ňou láskavý verbálny aj zrakový kontakt najskôr v náručí jeho rodiča a až následne opatrne dieťa prípadne vziať ak mu to bude príjemné.

Rozhodne neodporúčam dieťaťu vytvárať nejaký stres tým, že bude od vás brané silou mocou. Pravdepobobne to asi aj sama tušíte, že to správne nie je ak svoje dieťatko dobre vnímate.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička