Prečo sa trojročná dcérka veľa ospravedlňuje?

Zodpovedané
20. jan 2022

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra je rozumné dieťa bez vzdoru. Viac ako rok chodí do jasiel. Jasle miluje a celkovo je to dobré dieťa. Jediný problém je, že sa často ospravedlňuje.

To jej ospravedlnenie mi príde ako keby ona cítila vinu za niečo, za čo v mojich očiach ani nemôže. Keď poviem, že je čas na kúpanie, tak povie ok mama sorry.

Nikdy som ju nebila. Musím sa priznať, že občas som kričala. Nie dlho a ani nie často. Nikdy som jej nedávala nič za vinu. Z jej ospravedlnení mám pocit, že sa cíti ako vinná. Bolí ma z toho pri srdci.

Keď vyliala vodu, tak som jej povedala: "Voda je vyliata, musíme ju utrieť. Nabudúce by bolo lepšie nenapustiť si toľko vody."

Vychovávam rešpektujúco, odzrkadlovaním emócií, pochopením. Nevyčítam jej nikdy nič. Nie je ani čo.

Môže byť, že nepozná význam tohto slova?

V čom môže byť problém?

Ďakujem

Dobrý deň,
vnímam veľmi pozitívne váš rešpektujúci prístup ku dcérke. Napríklad aj s rozliatou vodou ste reagovali presne správne a chceli ste ju naučiť ako tomu zabrániť.

V prvom rade by som naozaj zisťovala, či správne chápe význam slova sorry, prepáč a pod. Skúste napr. pomocou knižiek (napadla ma napr. Kniha o pocitoch) kde sú rôzne situácie si prejsť, v ktorej by si zaslúžil niekto dotyčný slovo prepáč.
Dajte jej príklady, v ktorých toto slovo môžeme použiť a hlavne kedy ľudí poteší tým ju učíte jeho správnemu významu. Taktiež buďte jej dobrou nápodobou a správne toto slovo používajte aj vy keď je to vhodné.

Skúste si zosumarizovať presne v akých situáciách to používa najčastejšie. Môžete si pomôcť týmito otázkami:
Od kedy to začalo?
Čo tomu predchádzalo?
Kde sa to stalo?
Koho sa to týka?
Akú činnosť dieťa vykonávalo?
Aké emócie dieťa prežívalo predtým a potom?
Možno aj toto vám pomôže hľadať príčinu.

Môže ísť aj o to, že si nejakým spôsobom tieto slová zautomatizovala a teda ich používa akoby pre ňu bezvýznamovo. V tomto prípade, keď zistíte, že nejde o pocity viny, ale len bezvýznamné používanie tohto slovíčka jednoducho ho ignorujte a tým ju nebudete v tom posilňovať.

Pýtajte sa aj učiteliek v jasliach, či taktiež u dcérky vnímajú používanie týchto slov ako problém, či ich používa nadmerne, čo vám tiež môže dať iný pohľad na danú vec.

Ak by ste prišli na to, že dcérka cíti vinu, za neprimerané situácie zrkadlite jej emócie a pýtajte sa jej, čo by jej mohlo pomôcť, ako by ste mohli situáciu vyriešiť, aby sa necítila zle. Ak by nevedela odpovedať skúste dať nejaký návrh vy. Zdôrazňujte to, že je normálne robiť v živote chyby. Môžete použiť aj príklad seba, kedy ste vy zlyhali a museli ste sa s tým vysporiadať. Emóciám sa nedá vyhýbať a preto ju musíte teda naučiť ako sa s týmto pocitom vysporiadať.

U dcérky si všímajte, či nadmerne nepociťuje nejaký strach, prípadne či nenastali iné zmeny v správaní, či zdravotnom stave. V tomto prípade je nutné sa tomu venovať viac.

Ďalej pokračujte vo svojom spôsobe výchovy určite tým dcérke dávate správny štart do života. Prejavujte jej dostatok lásky a dajte jej možnosti prežiť úspech, kde ju môžete pri tom samozrejme oceňovať.

Prajem pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička