Dobrý deň,
v auguste 2021 som bola tehotná, ale bábätku nebilo srdiečko. Podstúpila som kyretáž. V decembri som po schválení gynekológa bola tehotná, no pociťovala som taký obrovský strach, že to nezvládnem finančne aj psychicky.
Do toho som mala aj zdravotné problémy a podstúpila som interupciu. Doteraz sa s tým nedokážem zmieriť. Pri živote ma držia moji synovia. Túžba po bábätku je obrovská. Chlapci si stále pýtajú sestričku.
Ja sa však bojím do toho ísť. Bábätko chcem, aby nechcem byť tehotná.
Ako si pomôžem?
Ďakujem
Dobrý deň,
vaše pocity vôbec nie sú ničím neobvyklým. Asi každá matka by po vašich skúsenostiach prežívala určitú mieru strachu.
Dôležité je v tejto chvíli to, aby ste sa nenechali tlačiť do niečoho na čo sama ešte nie ste pripravená. Uvedomme si, že dieťatko už v maternici je schopné vnímat stres matky a nevplýva to na neho pozitívne. Preto je nutné byť v psychickej pohode počas tehotenstva.
Na odbúranie negatívnych myšlienkom môžete skúsiť zreflektovať naše aktuálne pocity a myšlienky. Kľudne si môžete na papier spísať v čom vidíte najväčšie problémy a následne aj prežívané emócie s tým súvisiace.
Následne môžete vaše negatívne pocity lepšie usmerňovať. Napríklad taká negatívna myšlienka ja môžem za stratu svojho bábätka s tým súvisiaca hnev frustrácia sa môže zmeniť na - urobila som všetko čo som mohla, nemohla som pre to urobiť viac.
Z negatívnych myšlienok a pocitov je dôležité sa vyrozprávať, pomenovať si ich. Ak máte nejakú dôvernú osobu je to pre vás len plus. Už len vyrozprávanie sa pôsobí terapeuticky a možno vám pomôže získať iný vhľad do situácie. V prvom rade by ste mali svoj emočný stav konzultovať s manželom ak je pre vás skutočnou oporou a dôverujete mu.
Ďalej je dôležité si nájsť stratégie, ktoré vám pomáhajú k prekonaniu vašich negatívnych pocitov. Môžu to byť hocijaké stratégie ako napr. chvíľková relaxácia, hlboké nadýchnutie, príjemná hudba a pod. Robte skrátka to, čo vám pomôže zmeniť vaše myslenie. Povzbudzujte sa, keď sa vám podarí nejakou aktivitou negatívne myšlienky zahnať do úzadia. Prípadne sa môžete nejakým spôsobom odmeniť.
Pomôcť môže aj to, keď si nájdete pre vás vhodné rôzne pozitívne formulky, ktoré si pre prípad môžete niekoľkokrát opakovať ako "tentokrát to určite bude bez komplikácií".
Veľmi dôležité pre vyrovnávanie sa s negatívnymi emóciami je odpočinok a spánok. Sama potrebujete byť aj dostatočne oddýchnutá, aby ste sa adekvátne vedela starať o rodinu. Ako odpočinok niekedy stačí prečítanie knihy, či prechádzka. Odreagujte sa tak, ako je to pre vás príjemné.
Tieto negatívne pocity vám môže pomôcť prekonať aj kvalitný terapeut dlhodobejšou prácou s vami. Preto skúste popremýšľať aj nad touto alternatívou.
Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička