Prečo sa 20 mesačné dieťa zrazu nechce kúpať?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý večer,

náš 20 mesačný syn sa nechce kúpať. Keď ho dám do vane, tak plače a chce vyliezť von. Tento stav trvá asi tak týždeň. Predtým sa tešil a nemali sme s kúpaním problémy. Prečo sa takto zmenil, to neviem. A neviem ani dôvod.

Ako dlho to bude trvať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na túto otázku vám žiaľ neviem dať odpoveď.

U dieťaťa sa striedajú rôzne obdobia, strachy.

Môže byť, že nastala nejaká zmena, vo vani sa mu stalo niečo, čoho sa zľakol a teraz si to s tým spája, má nejaký negatívny zážitok, možno chce akurát vtedy robiť niečo iné. Naozaj ťažko povedať. A kedy to prejde, to ešte ťažšie, záleží od príčiny.

Môže to byť len obdobie, ak to má spojené s negatívnym zážitkom, záležiac od jeho povahy, môže to trvať aj dlhšie. Určite to však vyžaduje porozumenie a trpezlivosť.

Pristupujte k nemu citlivo, vnímajte jeho signály, reagujte na jeho potreby. Vytvárajte bezpečné prostredie. Prijímajte ho, s jeho spávaním, emóciami, prejavmi. Poskytujte mu empatiu, pokúste sa porozumieť. Synček má na správanie dôvod, a potrebuje, aby ste boli pri ňom, aby sa cítil slobodne vo vyjadrovaní. Sprevádzajte ho tým.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com