Prečo môj syn odmieta jedlo, ktoré navarím?

Zodpovedané
12. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som vyriešiť problém so stravovaním môjho trojročného syna. Problém je v tom, že odmieta mnou uvarené jedlo. Neviem si s ním rady. Skúšala som, aby bol hladný a zjedol to, ale nie vždy. Poľavím a urobím mu párky, vajcia so slížikmi. Má rád veci z polotovar - ryžovú kašu. Občas zje aj mäsovú polievku, ale to už ozaj musí byť.

Nevieme si sním rady. Dávam mu krabicové ohriate mlieko do fľašky s medom. Keď ho nemá, tak je zlý.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri problémoch so stravovaním treba vylúčiť zdravotný problém. Tiež, či synčekovi niečo zo zdravotného hľadiska nechýba, keď má takéto špecifické stravovanie.

U detí často bývajú takéto obdobia. Neviem ako dlho to trvá, či to niečo mohlo spustiť, č v poslednom období nenastali nejaké zmeny. To sú podstatné veci, ktoré na to môžu mať vplyv.

Môžete ho skúšať kŕmiť hravou formou, spraviť jedlo pre dieťa esteticky lákavé, hravé, farebné, môže sa skúsiť podieľať na príprave. Možno by niečo z toho zabralo. Každopádne, nútiť ho netreba, ani z toho nerobiť tému číslo jedna. Toto máva väčšinou opačný efekt. Dôležitá v celom procese je trpezlivosť.

Pokiaľ je zdravý, neovplyvňuje ho to v jeho bežnom živote a netrvá to nejako neprimerane dlho, môže ísť o nejaké obdobie. Neskôr sa môžete skúsiť poradiť aj so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com