Prečo 4,5 ročná dcéra v noci plače?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

so 4,5 ročnou dcérou sme objednaní o dva mesiace k psychológovi. Už asi pol roka spáva vo svojej izbe. Máva ťažkosti so zaspávaním, stále sa hrá a spieva si.

To by nevadilo. Ak sa jej nepodarí skoro zaspať, tak začne vyhukovať - ja sa bojím, nechce sa mi spať, bolí ma jazyk, bolí ma nôžka a podobne. Keď zaspí, spinká pekne asi 2-3 hodiny a potom to začne. Najskôr len jemne mrnčí, no ak ku nej neprídeme a neprihovoríme sa jej, tak sa to spustí do veľkého plaču. Niekedy by som povedal do záchvatu plaču. Prídeme, ukľudníme, zaspí a o pol hodinu zasa. Takto sa to deje cca do 2-3 ráno, potom je už kľud.

Často ju napríklad pri plači nájdeme celú vyzlečenú, ako kope a mechrí sa celá, hovorí "nie, nie, nie". Ráno si väčšinou nepamätá, že by sa jej niečo snívalo. V škôlke spinká krásne. Podľa učiteľky je priateľská a hravá, s nikým sa neháda a je ukážková. Momentálne tieto jej stavy trvajú už 9. noc po sebe a sme aj s manželkou z toho na nervy.

Ako jej pomôcť?

Tiež máva tieto stavy aj vtedy. keď si ju po prvých revoch vezmeme ku nám do postele. Stále bude plakať kým nepríde čas okolo 3 ráno. Potom už spinká normálne.

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

z toho čo popisujete, že sa prebudí zo spánku a následne je nejakú dobu bdelá, jej vedomie nie je nijak narušené predpokladám, že sa u dcérky začali objavovať nočné mory. Tieto sa často vyskytujú v predškolskom veku.

Pre nočné mory je typické, že sú nepríjemného charakteru. Dieťa si z nich často pamätá obsah alebo môže mať negatívne pocity následne ešte aj po prebudení. Po nočnej more deti vyhľadávajú svojich rodičov a ich kontakt.

Pri nočných morách je často nejaký spúšťač, skúste preto porozmýšľať či u dcérky nenastali nejaké zmeny, ktoré by mohli narúšať jej pokojný spánok. Napríklad nevhodný program v TV pred spaním, nejaká nová situácia v živote, úzkostlivosť dieťaťa a pod. Keďže sa objavujú počas tej fázy spánku kedy je mozog aktívny, tak je pravdepodobné, že dieťa si vtedy spracúva zážitky z dňa. Niekedy sa však príčinu odhaliť nepodarí.

Vo všeobecnosti je vhodné, aby dieťa malo nejaký spánkový rituál a rovnaký večerný režim. Nie je možné ho dosiahnuť zo dňa na deň, skôr v týždňoch. Napríklad večera (nie ťažko stráviteľná), umyť zuby, okúpať, pyžamo, krátka rozprávka, pusa na dobrú noc a spánok. Dobré je si aj pred spánkom spoločne spomínať na dobré chvíle cez deň, prípadne povedať nejaké kúzlo pre pekné sny.

Je tiež vhodné, aby sa dieťa prirodzene unavilo cez deň a malo by mať dostatok pohybových aktivít.

Pokiaľ má dcérka po prebudení rozhodne strach, tak potrebuje vašu pomoc. Mali by ste byť pri nej aspoň chvíľu a upokojiť ju. Teda nejak jej pomôcť sa so strachom vyrovnať.

To, že má strach je dôležité priznať. Netreba nič bagatelizovať, či zosmiešňovať, že sa nemá čoho báť, pre ňu je strach reálny. Kľudne jej to pomenujte, Vidím, že máš strach, niečoho sa bojíš-- týmto jej dávate najavo, že jej rozumiete. Som tu pri tebe. Môžete ju aj vziať do náručia. Je to dôležité, pretože keď si emóciu pomenujeme, ľahšie ju potom aj spracujeme.

Spýtajte sa jej, čo by jej pomohlo. Pomohlo by ti keby zapneme malé svetielko? Dajte jej u nejaké návrhy, čo by podľa vás mohlo pomôcť - svetielko, hračka, vytvorenie imaginárneho nejakého hrdinu, ktorý za ňu strach porazí. Môžete to urobiť napríklad z jej obľúbenej hračky, prípadne spievanie (zistite, čo funguje).

Snažte sa, aby pokiaľ je to možné aby dcérka ostala vo svojej postieľke a využite prostriedky, ktoré by jej mohli pomôcť (pohladenie, stískanie, svetielko, spievanie). Môžete pred ňou skontrolovať izbu a ubezpečiť ju, že je všetko v poriadku. Je to na vašej fantázií a zistení, čo bude fungovať. Je potrebné skúšať.

Pokiaľ nevie o svojich strachoch rozprávať, môžete ju požiadať, aby nakreslila čoho sa všeobecne bojí. Možno kresbe dá nejaké meno, pomenuje čo to je. Podstatné je to, že vy potom môžete túto kresbu spoločne symbolicky napríklad roztrhať. Prípadne to môžete prekresliť na niečo pekné ako lienka, auto a a pod.

Ešte čo sa týka uspávania skúste pozrieť môj príspevok:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Pravdepodobne pri osobnom kontakte s plánovaným psychológom prejdete aj viac návrhov ako dcérke pomôcť preto neváhajte využiť túto možnosť.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička