Prečo 11-mesačná dcéra nemá rada prítomnosť cudzích ľudí?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej 11-mesačnej dcéry, ktorá nemá rada prítomnosť cudzích ľudí a plače pri nich. Patrí tam dokonca babka a aj krstná. Akceptuje len mňa, občas manžela a pár kamarátiek.

Prečo sa tak správa?

Ako ju máme osmeliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka je pravdepodobne v období kedy prežíva separačnú úzkosť, čo je v jej veku úplne normálne. Je to známkou zdravej bezpečnej vzťahovej väzby. U vás sa cíti najviac v bezpečí, isto, preto v prípade odlúčenia prežíva negatívne emócie. Niektoré detičky reagujú citlivejšie v tomto období ako tie druhé.

Choďte na to pomaly. Cudzím ľuďom ju predstavujte z bezpečia svojej náruče, alebo si ju posaďte na kolená. Dožičte jej ten pocit bezpečia. Ona bude chvíľu pozorovať. Po čase sa pravdepodobne okuká a zistí, že jej nič nehrozí a začne sama skúmať prostredie. Chvíľku to však bude trvať.

Môžete začať postupne skôr v domácom prostredí dcérky pozvaním druhých detí. Ubezpečujte ju, že ste na blízku, že sa na ňu pozeráte. Podporujte ju v hre s ostatnými deťmi. Choďte s ňou bližšie a povedzte: Poďme ukázať dievčatku, akú máš ty bábiku a ono ti ukáže tú jej. Vnímajte však jej potreby a nenúťte ju do niečoho čo vnímate, že jej robí výrazný problém.

Tu je ešte niekoľko rád ako to zvládnuť:

  • Minimalizujte separáciu na čo najnižšiu možnú mieru v tomto období dieťa potrebuje najviac vás.
  • Ak nemáte možnosť byť s dieťatkom, nechávajte ho čo s ľuďmi, ktorých pozná. Teda s otcom, starými rodičmi a pod. Dieťa obklopené blízkymi ľuďmi sa situácii ľahšie prispôsobí. Dieťa musí odpozorovať, že s tým človekom máte pozitívny vzťah. Napr. hrajte sa najskôr spolu až následne odíďte.
  • Opúšťanie domácnosti by mali rodičia aj deti "trénovať", postupne môžete čas predlžovať.
  • Odchod by mal prebiehať v čase, keď je dieťa v dobrej nálade - vyspaté, napapané. Nie vtedy, keď je mrzuté alebo choré.
  • Rozlúčka by nemala byť dlhá napr. pusa, uistenie, že prídem keď sa vyspinkáš. Vždy je však dobré sa rozlúčiť.
  • Za každé zvládnuté odlúčenie by malo dieťa dostať pochvalu. Maminka je na teba hrdá ako pekne si sa pohrala s ockom.
  • Na prípadný plač je dobré reagovať objatím a slovami, že ju máte radi, určite sa vrátite.
  • Dieťa nevníma časový sled, preto je dobré časové ohraničenie. Napr. prídem vtedy, keď sa naspinkáš. Mali by ste to potom aj dodržať.

Prajem veľa spoločných pozitívnych chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička