Poradíte nám psychológa pre teenagera, ktorý trpí nespavosťou?

Zodpovedané
1. jún 2019

Dobrý deň,

mám 13 ročného syna, ktorý trpí nespavosťou. Večer je okolo 21tej hodiny primerane unavený, ale nezaspí. Zaspáva okolo štvrtej hodiny ráno. V lepšom prípade okolo druhej hodiny ráno.

Má viac zdravotných problémov, na základe ktorých mu doporučili a aj schválili IVP. Snaží sa chodiť do školy ako sa dá. Sám je z toho nešťastný, že nevie v noci zaspať. A to ani po fyzickej aktivite a ani po kúpeli.

Je ochotný ísť k psychológovi a riešiť to. Zatiaľ sme absolvovali neurologické vyšetrenie (bolesť hlavy, závraty, ojedinele kolaps - odpadne), pľúcne, gastro, alergo (bolesti hlavy, migrény, zahlienenie, dusivý kašeľ, nočné záchvaty). Všetko má v poriadku, len je tu podozrenie na histamínovú intoleranciu.

To doteraz nikto neriešil. Teraz má u inej lekárky doporučenie na vynechanie mlieka a nízkohistamínovú dietu. Od februára dodržiava - prestal kašeľ, zmizlo zahlienenie, nemá ani migrény. Ak omylom poruší diétu, tak najväčšie problémy má po mlieku a mliečnych výrobkoch. Cíti bolesť žalúdka, hlavy (alergiu nemá).

Toto sme v podstate vychytali, ale stále trpí spomínanou nočnou nespavosťou. Keď zaspí o 2 alebo 4 hodine, tak spí v kuse 8 hodín úplne bez problémov.

Teraz mu najnovšie namerali vyšší tlak, tak máme papier na kardio a znovu na neurológiu. Tam mu zistili zvýšenú svalovú dráždivosť a bral Magne B6 a Melatonín na spánok. Nepomohlo to. A má ísť k psychológovi.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Môžte nám poriadiť aj konkrétneho psychológa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Vidím, že ste už podstúpili mnoho vyšetrení.

Psychologická pomoc je jednou z nefarmakologických foriem liečby. Odporúča sa najmä kognitívne behaviorálna terapia, popr. relaxačná liečba. Veľa závisí aj od príčin nespavosti.

Môže to byť následkom mnohých zdravotných komplikácií, ktoré syn má, môže/mohol zažívať nejaký stres.

Žiaľ, dnes existuje málo odborníkov, ktorí by sa venovali vyslovene nespavosti.

Existujú rôzne spánkové laboratória, kde by vám tiež mohli poskytnúť nejaké cenné informácie.

Tiež odporúčam dodržiavať spánkovú hygienu. A teda kognitívne behaviorálna terapia, popr. iný psychológ, závisiac od povahy nespavosti.

Akéhokoľvek na začiatok navštívite, určite vám pomôže aspoň nasmerovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com