Môže mať siedmačka blok voči učiteľke?

Zodpovedané
6. jan 2020

Dobrý večer,

moja siedmačka je šikovné dieťa, ale matematika jej robí problémy. Preto chodí na doučovanie, kde jej to vraj ide dobre. Doučuje ju tiež učiteľka.

Môže mať blok voči učiteľke v škole alebo je to problém s matematikou?

Ostatné predmety má na dvojky, ale matiku má skoro vždy na štvorku. Vidím, že ju to trápi a nechcem, aby trpela.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie všetky deti sú dobré vo všetkých predmetoch, nie všetky im idú rovnako dobre a nemali by ste to od nich ani vyžadovať.

Pýtate sa, či môže byť prekážkou učiteľka. Môže samozrejme byť, že s ňou má dcérka nejaký problém, možno informácie nie sú podávané pre dcérku dostatočne zaujímavým spôsobom, tiež môže byť problém s motiváciou. Čísla ako také možno nie sú pre dcérku zaujímavé, nepovažuje ich za dôležité. Problém môže byť teda aj s matematikou ako takou, ale aj so spôsobom výučby.

Ak ju to trápi, je dôležité, aby ste jej reflektovali pocity, zrkadlili jej ich, aj celú situáciu. Pýtajte sa jej či jej viete nejako pomôcť, či existuje niečo čo by jej pomohlo, ubezpečte ju, že ste tam pre ňu, že ju prijímate aj s jej pocitmi, aj so známkami.

Vytvárajte jej bezpečné prostredie, budujte jej sebaúctu. Aby cítila, že je pre vás dôležitá ona, nie známky. Aby si bola vedomá svojich kompetencií schopností.

Oceňujte ju a venujte jej pozornosť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com