Dobrý deň,
moja 8 ročná dcéra sa bojí jesť. Prednedávnom jej zabehlo a trochu sa dusila jedlom. Odvtedy má taký blok a bojí sa čokoľvek prehltnúť. Vysvetlila som jej, že sa to môže stať hocikomu a že musí papať pomaly. Hneď si myslí, že jej to ostane v hrdle.
Ako jej s tým môžem pomôcť?
Ďakujem
Dobrý deň,
nútiť ju, ani nejako trestať za nezjedenie jedla v tomto prípade nebude mať žiadny význam. Skôr naopak. Zvýši sa jej samotný strach, či blok, ktorý prežíva.
Ak je všetko z medicínskeho hľadiska v poriadku, odporúčala by som s ňou rešpektujúco komunikovať.
To znamená, prijmite jej aktuálne pocity, alebo popíšte situáciu. Následne sa pýtajte ako by ste jej mohli pomôcť. Napríklad: Vidím, že opäť odmietaš odhryznúť z chlebíka, asi sa bojíš, ale potraviny jeme takýmto spôsobom. Máš nejaký návrh ako by sme to mohli urobiť? Môžem ti nejako pomôcť?
Ak by vám nepovedala nič ,skúste jej nejaké návrhy dať. Napríklad: Skúsime to najskôr s jedlami, ktoré nie sú až tak tvrdé. Spýtajte sa jej aké jedla by chcela jesť, či by jej nepomohlo mať vodu, ktorou si môže zapiť a pod. Nájdite spoločne nejaké riešenia vhodné pre vás obidve. Vnímajte aj to, či má problém naozaj prehltnúť všetko aj nejaké pochutiny.
Podávanie jedla deťom by malo byť v tomto prípade pravidelné s čo najväčšou rozmanitosťou. Už je na dcére koľko jedla sama z taniera zje. Napr. keď si vyberie len hrášok s ryžou a mäso nie je to v poriadku. Veľkosť porcií by mala byť skôr menšia a v prípade, že bude chcieť, bude môcť si dobrať aj viac.
Buďte jej dobrým príkladom a využívajte spoločné stolovanie, v ktorom sa učí aj sociálnym zručnostiam. Tak isto môžete spoločne využívať aj rôzne práce v kuchyni. Chlebík si spoločne vyzdobiť tak, aby pôsobil "na zjedenie" a bude tak motiváciou pre dcérku.
Medzi jedlami neponúkajte zbytočne energeticky nabité potraviny. Skôr ich môžete dať ako maškrtu po jedle.
Nečakajte zmenu hneď zo dňa na deň. Skôr sa ozbrojte trpezlivosťou. Dcérka musí pochopiť, že to myslíte vážne. Tak isto musí mať vo vás istotu a dôveru. Musí vidieť, že jej veríte, že to dokáže.
V prípade, že by sa to už veľmi odrážalo na dcérkiných emóciách, neprospievala by vzhľadom na vek, vyskytli by sa ďalšie somatické ťažkosti ako vracanie, tak odporúčam psychológa. Niektoré techniky by mohli pomôcť.
Prajem veľa zdaru.
Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička