Mohol syn po mne zdediť pocit strachu?

Zodpovedané
3. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho 8 ročného syna. Od útleho veku je senzitívnejší, citlivo reaguje na podnety. Keď bol menší, tak sa ničoho nebál. Raz môj svokor omylom v synovej blízkosti hodil piráta a on sa veľmi zľakol. Odvtedy ostal ľaknutejší.

Teraz ako 8 ročný sa bojí ísť sám po schodoch v našom dome. Dom nie je veľký, ale do tmy nejde sám. Má problém si ísť po veci do miestnosti, v ktorej nikto nie je.

Keď mal asi 2 roky a spali sme u starkej, tak sa ma spýtal, kto je tamten ujo. Môj dedko bol v tom čase 13 rokov mŕtvy. Ja sama som mala zlý pocit, pretože v miestnosti ostala aj jeho skriňa so šatstvom a pukala, ako keď staré drevo puká v pravidelných intervaloch. Vtedy som nespala ani ja.

Sama mám neprijemný pocit aj vtedy, keď v našom dome ostanem sama s deťmi. Je možné, že syn tento spôsob strachu zdedil aj po mne?

Ďakujem za Váš názor a za odpoveď

Dobrý deň,

najnovšie výskumy naznačujú, že by strach mohol byť aj dedičný, ale ešte je to len v počiatkoch. Deti môžu mať strach aj naučený, odpozeraný.

Dedičnosť môže hrať rolu napríklad pri úzkostných poruchách, ktoré bývajú v detstve často zamieňané za osobnostné rysy.

Vo veku 8 rokov sú niektoré strachy prirodzené. Treba ich brať vážne a skúsiť ich pomôcť dieťaťu prekonať.

Ak máte pocit, že jej strach syna je už priveľký, iracionálny, že ho obmedzuje v každodennom živote a fungovaní, bolo by dobré odkonzultovať to s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com