Dobrý deň,
pred pár dňami mala naša ročná dcéra narodeninovú oslavu s takmer 30 ľuďmi. Celý deň bola perfektná. Bola takmer s každým bez problémov, bez plaču a bez kriku. Proste spokojné a usmievavé bábätko.
Ja som bola úprimne rada, pretože po roku neustáleho nosenia, ktoré nám bolo odporúčané vzhľadom na ťažký štart do života (ťažký pôrod, akútna sekcia, prolaps pupočníka, Apgar skóre 1, ťažká pôrodná asfyxia, 2 týždne odlúčenia), bola konečne v pohode a bez strachu aj pri ostatných. Všetko to bolí ľudia z blízkej rodiny, ktorú pozná.
Na druhý deň akoby uťalo a zo spokojného dieťaťa je dieťa, ktoré sa začalo ťahať na ruky aj počas prebaľovania. Počas sprchovania plače. Kričí aj vtedy, keď ju položím do vane. Prerúčkuje sa mi až ku krku a zavesí sa ako opička. S manželom má teraz tiež problém. Keď mu ju dám na ruky, začne hystericky plakať.
Neviem posúdiť, či ide o dopad oslavy na jej psychiku, alebo či ide o neuveriteľné obdobie vzdoru či iba o separačnú úzkosť.
A čo sa týka toho neustáleho nosenia, tak nosila som ju väčšinu dňa na rukách a príležitostne aj v nosiči. Keď som už fakt nevládala, dávala som ju svojej mamke, alebo manželovi (pracuje v zahraničí, takže s ním bola menej ako s mojou mamkou).
Aký je Váš názor a čo môžem pre dcérku urobiť?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
zdá sa, že dcérka aj Vy ste si od jej narodenia veľa preskákali.
Oslava ju mohla vyviesť z miery, nakoľko tam bolo veľa ľudí a podnetov, ale také rozrušenie zvykne trvať deň, dva.
Podľa všetkého má dcérka potrebu byť blízko pri Vás. Môže to vyplývať z niečoho, čo si zažila, zažíva.
Môže to vyplývať z obdobia, v ktorom sa nachádza, môže mať posunuté a silné obdobie separačnej úzkosti, je citlivá, vnímavá a ľahšie sa rozruší, poprípade to môže plynúť z pôrodu a popôrodnej situácie. Keďže ste boli odlúčené, zrejme to v nej zanechalo nejakú stopu, strach, pocit, následky.
Každopádne Vás potrebuje. Chce byť pri Vás, cíti sa tak bezpečne. Je to jej potreba, ktorú potrebuje mať naplnenú. Skúste nájsť spôsob ako jej ju napĺňať a zároveň, aby to bolo aj pre Vás prijateľné. Buďte pri nej, hladkajte ju, pozerajte sa na ňu, ležte pri nej, čokoľvek čo potrebuje.
Ak sa Vám zdá situácia náročná, dcérka neprimerane úzkostlivá, poraďte sa so psychológom. Môžete spolu riešiť situácie, ktoré sa dejú, prichádzať na dcérkine potreby, zistiť typ vzťahovej väzby, ktorú si vytvárate
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com