Manžel stále klame. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý večer,

mám 33 rokov a chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som 8 rokov vydatá a máme 2 deti. Posledné 2 roky to ide v manželstve dolu vodou. Denne sa hádame. Veľmi mi vadia jeho chyby, nezáujem, vulgárne vyjadrovanie, chválenkárstvo a klamstvo.

Denne mi klame. Najčastejšie v tom, že potajme fajčí. V nohaviciach a v taške z roboty mu nachádzam pred praním tabak. Vždy mi do očí klame, že by to nikdy nespravil.

Dokonca aj prisahá, že to tak nie je. Neznášam fajčenie. Jeho každodenné klamstvo nezvládam už niesť.

V domácnosti mi nepomáha. Okolo domu neurobí nič. Vždy sa svojej mame sťažuje, koľko má on starosti. Z výplaty podporuje svojich strýkov, ktorým kupuje cigarety a rôzne drobnosti. Ja splácam dve autá a nedá mi na na splátky ani cent.

Dokončuje si školu, ktorú mal skončiť pred dvomi rokmi. Školné platí 800 eur. Z roboty ide najskôr k mame, až potom k nám domov.

Každému hocičo nasľubuje a potom to nesplní.

Nezvládam to a nebaví ma to. Mám pocit, že ma potrebuje len na staranie sa o deti, na varenie a upratovanie. Na seba čas nemáme. Mňa to trápi. Nespráva sa ako chlap, nemám v ňom oporu a ani istotu. On chybu v sebe nevidí. Keď sa chcem s ním porozprávať, tak ide radšej spať.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Nachádzate sa v náročnej situácii a rozumiem, že premýšľate o tom čo, a ako ďalej.

V prvom rade odporúčam otvorený rozhovor s manželom. Opíšte mu ako vidíte situáciu, ako sa v nej cítite a čo by ste potrebovali, aby ste sa cítili lepšie. Neosočujte ho, hovorte to v prvej osobe. O vašich pocitoch a potrebách. Poprípade môžete o potrebách detí, avšak citlivo.

Za manžela však nerozhodujete a ak sa rozhodne pokračovať tak, ako doteraz, nezmení ho nič. On sa musí rozhodnúť sám. Vôľa niečo zmeniť musí byť na oboch stranách. Ak bude, buďte pripravení robiť kompromisy.

Ak nebude, porozmýšľajte čo vy môžete spraviť sama za seba, aby ste sa cítili lepšie. Aby vám bolo dobre. Dôležité je, aby ste sa cítili bezpečne, naplnene, dobre a aby sa veci diali v najlepšom záujme vašich detí.

Nie som párová poradkyňa, takže by som odporúčala sa poradiť s niekým, kto s tým pracuje. Môžete navrhnúť párové sedenia aj partnerovi, poprípade si myslím, že v takýchto prípadoch pomáha aj individuálne sedenie, kde môže získať nový pohľad, odvahu, niečo sa o sebe dozvedieť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com