Manžel má obsedantno-kompulzívnu poruchu a zvláštne správanie. Ako mu pomôcť?

Zodpovedané
26. nov 2019

Dobrý deň,

manžel má obsedantno-kompulzívnu poruchu - vtieravé myšlienky. Rok chodí k psychiatričke a k psychologičke. Psychologička rieši len to, čo sa jej zdá.

Povedala, že teraz by OCD nevyšlo v testoch. Manžel jej však nehovorí vždy pravdu. Berie lieky, ale podľa mňa zmena nenastala. Navštíviť iného lekára odmieta.

V práci má problémy, nesústredí sa na prácu, robí chyby a nezarába. Rodina je pod stresom z nedostatku financií. Doma sa neustále háda, stále mu treba niečo dokazovať, obhajovať a bojuje pri každodenných záležitostiach a prácach. Za všetko viní mňa. Má problémy so zabúdaním a treba mu denne pripomínať odznova bežné činnosti. Inak všetko zabudne. Máme dve deti, ktoré sú z toho znechutené.

Manžel vie, že prichádza o rodinu a tvrdí, že sa snaží. Vôbec to nevidno. Správa sa ako malé dieťa, je ješitný, urazený. Hneď sa ide niekom pomstiť. Keď chcem stráviť deň bez neho, tak za nami dolieza, vypisuje. Odísť od nás nechce.

Mám pocit, že to robí náročky.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nachádzate sa v náročnej a vyčerpávajúcej situácii.

Vzhľadom na potvrdenú diagnózu si myslím, že najlepšia a najúčinnejšia cesta by bola poradiť sa s lekárom manžela a prekonzultovať iné možnosti liečby, iné lieky, terapiu, inak to nastaviť ak to nefunguje.

Samozrejme, patrí tam aj prípadná zmena odborníka, ak bude treba.
Myslím si, že toto je prvý krok.

Čo môžete spraviť vy je povedať mu ako vnímate situáciu, ako sa v nej cítite a čo by ste potrebovali. Je dôležité vyjadriť svoje potreby a celkovo komunikovať čo najviac a svojich pocitoch.

Ak máte silu a odhodlanie pokračovať na tejto ceste, manžela treba prijať, stáť pri ňom, snažiť sa mu porozumieť a pomôcť. Ak to nepôjde samé, vyhľadala by som odborníka, možno aj individuálne.

Môže vám pomôcť pozrieť na veci ináč a nájsť odpovede na niektoré otázky.
Neviem aké staré sú deti, ale možno by nejaká intervencia pomohla aj im.
Potrebujú vedieť čo sa s otcom deje, a je potrebné aby mali s vami aj s ním bezpečný a zdravý vzťah.

Možno existujú nejaké skupiny pre pomoc rodinám, v ktorých sa objavuje toto ochorenie. Informujte sa čo najviac.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com