Mám nechať syna zopakovať prvý ročník?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

som matkou troch detí. Najmladší syn Leo je prvák. Nástup do školy mu nerobil problém. Bez problémov sa zaradil do kolektívu. V triede má spolužiakov z inej škôlky, kde sa venovali ako predškoláci abecede. Pre Lea sú písmená úplne nová vec. Číta hláskovaním.

Na polročnom výpise mal jednotky a dvojku zo slovenčiny. Počas rodičovských združení mi pani učiteľka povedala, že je šikovný, že sa snaží. Ale 28.3.2019 si so mnou dohodla stretnutie, že sa so mnou potrebuje porozprávať o Leovom prospechu. Samozrejme som prišla. To ma čakala aj so školskou psychologičkou, ktorá pracuje na škole. Povedali mi, že by zvažovali opakovanie ročníka, lebo vraj je slabučký aj v slovenčine aj v matematike. Vraj opísal písomku z matematiky celých 20 príkladov od spolužiaka. Všetky boli správne.

Prečo ho nechala odpisovať, alebo ho nepreskúšala znovu?

Nechce sa mi to veriť, pretože on do 20 plus a aj mínus.

Myslím si, že opakovanie ročníka by mu ublížilo. Mám silný dojem, že by tam nastali aj nejaký výsmech, že prepadol a viem, že má na to, aby pokračoval ďalej a šiel do druhého ročníka. Jeho triedna mi poradila, aby som ho dala diagnostikovať u pani psychologičky. Tá ma však najbližšie termíny na júl.

Od 28.3.2019 neviem pokojne spávať. Syn sa pripravuje do školy, úlohy si spraví bez problémov, do školy sa teší. Je narodený 29. mája a teraz bude mať 7 rokov.

Čo mám robiť?

Ako zabojovať, aby išiel do druhého ročníka?

Za skorú odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Neviem do akej miery je odporúčanie psychologičky a triednej učiteľky založené na objektívnych kritériách, ktoré sú stanovené pre opakovanie ročníka a nakoľko je to odporúčanie ľudské, že sa boja, aby toho v druhom ročníku nebolo priveľa.

Rozhodne odporúčam čo najviac komunikovať so školou a školskou psychologičkou. Pýtajte sa. Povedzte svoje stanovisko a spolu hľadajte ako to synčekovi keď tak najviac uľahčiť.

Ak syn spĺňa kritéria na postup do druhého ročníka a vy ho tam chcete dať, popýtajte sa, čo si myslíte, že by mu pomohlo to lepšie zvládať. Poprípade vám môžu poskytnúť aj nejaké študijné materiály.

Skúste tiež nájsť aj psychologičku na diagnostiku a posúdenie zrelosti syna, ktorá vám napíše popr. aj nejakú správu/ odporúčanie. Ak jedna nemôže, možno môže nejaká druhá.

Poprípade skúste Centrum pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie či Špeciálno-pedagogickú poradňu v blízkosti vášho bydliska.

Rozumiem vaším dôvodom prečo by ste boli radi, aby synček pokračoval v tejto triede. Ak by mu to však malo uškodiť a mal by byť naňho vyvíjaný prílišný tlak, treba zvážiť všetky možnosti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com