Mám 14 rokov a bojím sa. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
28. apr 2020

Dobrý deň,

mám 14 rokov a chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Väčšina detí sa bojí tmy a strašidiel. Keď idem však spať ja, tak cítim zvláštny strach. Viac sa prikryjem a schovám sa.

Ani neviem prečo, ale mám strach, že je niečo v mojej izbe. Vo vesmíre určite nie sme sami, no táto skutočnosť ma desí. A.aj to je jedna z príčin, že prečo sa bojím. Že nie sú len ľudia.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

strach, o ktorý sa jedná, je zrejme naozaj neštandardný a veľký, keď ste sa rozhodli sa s ním zveriť a napísať o ňom. Zdá sa, že zaberá veľkú časť vašej mysle, že je to niečo, čo z nej neviete dostať.

V prvom rade skúste porozmýšľať nad tým, čo by vám v situácii takéhoto strachu pomohlo. Je niečo čo by vám ho pomohlo prekonať? Ako ho nakoniec zvládnete? Je niečo čo by to mohlo urýchliť? Poprípade niečo, čo by ten strach dokázalo nejako zmierniť?

Dôležité sú prejavy strachu, ich intenzita a frekvencia. Či neprechádza do úzkosti. Či máte stratégiu na jeho zvládanie.

Každopádne je to vec, o ktorej sa treba porozprávať. Ideálne s niekým dospelým, ktorému dôverujte. S rodičmi, krstnými rodičmi, ujom, tetou, kýmkoľvek. Ak bude treba, obráťte sa s ich pomocou na nejakého odborníka, aby tento strach neprerástol do niečoho väčšieho.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com