Mám 11 rokov a moji rodičia sú na mňa prísni. Ako im povedať, aby mi viac verili?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

mám 11 rokov a rodičia sa ku mne správajú raz ako k malému decku (vonku len do 17tej, daj si pulóver, s takým výstrihom nikam nejdeš) a raz ako k dospelej (uvar slepačí vývar, poď vlakom na návštevu babky v Liptovskom Mikuláši (som z Blavy), cez víkend nejdeš von, upraceš celý dom). Mne to už hrozne lezie na nervy, lebo ku mne pristupujú tak, ako im to momentálne vyhovuje.

Takisto ma jeduje, že často na mňa nakričia kvôli niečomu malému (nevyloženie umývačky, špinavé oblečenie po izbe). Ja ako citlivá baba sa rozrevem, tým im len pridám sebavedomie a nabudúce na mňa nakričia za ešte bizarnejšiu vec.

Ako sa mám s nimi porozprávať, aby ma pochopili a dopriali mi viac slobody?

Ďakujem

Ahoj,

rozumiem ti, že niekedy život s dospelými ľuďmi musí byť náročný. Uvedom si však, že pravdepodobne si pre nich najdôležitejšia vec v ich živote a chcú pre teba to najlepšie, aj keď niekedy robia chyby.

Tak ako aj ty máš svoje nálady a podľa toho reaguješ, tak ich majú aj tvoji rodičia. Preto možno v niektorých situáciách reagujú inak ako by si možno očakávala.

Komunikovať s nimi môžeš tak, že im vyjadríš pochopenie, no zároveň samozrejme môžeš vyjadriť aj svoj názor s tým, že chceš nájsť nejaké spoločné vhodné riešenie. Napríklad: Rozumiem vám, že sa o mňa bojíte, ale to, že som zodpovedná som vám už dokázala niekoľkokrát. Môžeme nájsť cestu tak, aby som bola spokojná aj ja aj vy? Následne im môžeš dať nejaké návrhy.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička