Kedy a ako odučiť 14 mesačné dieťa od fľašky?

Zodpovedané
3. jan 2020

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať 14 mesiacov a nikdy nebola dojčená. Má jeden spánok denne.

Máme taký rituál, že na obed a večer zaspáva s fľašou. Je v krmiacej polohe u mňa na stehnách. Tak zaspí kým dopije fľašu.
Inak uspávať som ani neskúšala.

Keď zaspí dám ju do postieľky.

Od rodiny už počúvam, že by mala zaspať sama. Alebo by sama mala vypiť fľašu v postieľke, alebo ju mám kŕmiť v postieľke.

Je to moje prvé dieťa a toto je náš rituál. Mne a aj jej to vyhovuje. Keď si sadnem na gauč večer s mliekom, dcérka mi aj sama vylezie do lona.

Kedy ju treba začať odúčať od tohto rituálu?

A akým spôsobom?

Druhý problém sa týka spania. Od augusta sme v novom byte. Predtým sme mali garsónku = spanie v jednej miestnosti, ale nie v jednej posteli. Hneď som ju dala do vlastnej izby, ale v noci mi ukrutne plakávala. Takže skončila u mňa v posteli. Včera som ju nechala v postieľke (prenášam ju keď idem spať). O polnoci plač, až mi srdce išlo roztrhnúť. Takže predpokladám, že nie je pripravená na vlastnú izbu.

Mám občas skúsiť ju takto nechať v noci spať v jej izbe, alebo mám počkať kým povyrastie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka vášho rituálu, cítim, že je na vás najmä tlak zo strany rodiny. Avšak nevidím dôvod, aby ste menili niečo čo je príjemné a pohodlné aj pre vás, aj pre dcérku. Kedy ju začať odúčať je na vás, avšak momentálne si myslím, že je priskoro. Ten čas možno príde aj sám.

Čo sa spania týka, aj tu neexistuje univerzálna odpoveď. Sledujte signály dcérky a napĺňajte jej potreby. Robte tak, aby ste sa všetci cítili spokojne. Môžete spávať spolu, poprípade čas noci môže byť v postieľke a potom si ju prenesiete. Dcérka je ešte malá, vyžaduje vašu blízkosť, bezpečie, ktoré jej poskytujete.

Vytvárajte dcérke bezpečie, prijatie, reagujete adekvátne na jej signály a potreby.

V tomto veku si ona povie čo potrebuje, dá to najavo. Nepodľahnite tlaku okolia, vidíte čo potrebuje, a pokiaľ ste s tým vy ok, nevidím dôvod, aby ste niečo menili. Na prvom mieste je dcérka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com