K akému lekárovi mám ísť so štvorročnou dcérou, ktorá sa zvláštne správa?

Zodpovedané
29. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej štvorročnej dcérky, ktorá má zvláštne správanie a ja cítim, že nie je v poriadku.

Uvediem príklad. Zmizol mi mobil, ktorý mi nikto iný okrem nej nemohol vziať. Keď som sa jej pýtala, či ho vzala, tak chvíľu odpovedala, že ho vzala a smiala sa. Keď som chcela, aby ho vrátila, tak plakala, že ona nevie kde mobil je. Najskôr povedala, že ho vzala a hľadá ho, potom sa rozplače a povie, že ona ho nevzala. Mobil som hodinu hľadala a nakoniec som ho našla schovaný v šuflíku.

Keď vidím dcéru plakať, tak sa cítim ako zlá matka.

Nemôže chodiť ani do škôlky, vrátili ju s tým, že sa nevie sústrediť na činnosť. Chce sa hrať s deťmi, nevie sa dlho sústrediť. Má problém s motorikou. Spadne na rovnej zemi. Jemná motorika je slabá a nič je nepomáha ju cvičiť.

Jej správanie je zvláštne. Všetci ju chvália, že je múdra a šikovná, ovláda 3 jazyky. Vie XY vecí, čo veľa detí nevie.

Mám ísť s ňou k neurológovi, k psychiatrovi alebo k psychológovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na začiatok je vždy dobré poradiť sa s pediatrom, prebrať detaily, vaše podozrenia, obavy. Ten Vás dokáže nasmerovať, poprípade dať odporúčania.

Z môjho pohľadu, čo sa týka problémov s motorikou a sústredením, obrátila by som sa na neurológa, poprípade by som zvážila, či časté padanie nemôže byť spôsobené aj nejakými ortopedickými ťažkosťami.

Situácia s mobilom je pre mňa trošku neprehľadná. Neviem odhadnúť či klamala, čo deti robievajú. Možno sa bála trestu, možno to brala ako hru, ťažko povedať.

Ak sa častejšie objavujú situácie, ktoré sa Vám zdajú zvláštne, neviete si v nich rady, poprípade sa Vám správanie dcérky zdá špecifické a iné, skúste navštíviť psychológa. Ten môže poskytnúť rady aj so sústredením.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com