Je v poriadku, keď si dcéra v noci zakrýva tvár rúčkami a mrnčí?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má rok a 10 mesiacov a asi týždeň zaspáva tak, že vypije mlieko, dá si cumlík a strhne sa. Zaspí tak, že obe rúčky má na očkách. V noci sa budí s tým, že mrnčí a rúčkami si zakrýva tvár.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže byť, že má v tomto období viacero podnetov, popr. niečo zažila, niečo spracováva, intenzívnejšie prežíva. Niečo nové sa učí, zamestnáva to jej myseľ. Môže ju aj niečo pobolievať, niečo jej vadiť.

U takéhoto malého dieťaťa ťažko povedať. Mení sa im spánkový režim, denné aktivity, veľa vnímajú.

V každom prípade jej buďte nablízku, dajte jej pocítiť, že je v bezpečí, že ste pri nej. Odsledujte, čo ju ukľudní - hladkanie, objatie, slová.

Malo by to byť prechodné, pokiaľ by ste mali pocit, že to trvá pridlho, je to príliš intenzívne a časté, že je to pre ňu náročné, popr. pre vás, skúste hľadať príčinu a s niekým sa poradiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com