Je v poriadku, keď 11 mesačné dieťa je rado v spoločnosti cudzích ľudí?

Zodpovedané
2. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 11 mesačného syna. Je rád, keď je s cudzími ľuďmi. Ja som rada, že je spoločenský, ale keď sme niekde v spoločnosti, tak na mňa ani nepozrie. Tiež by kľudne odišiel s iným človekom, ja mu vôbec nechýbam.

Objíma cudzie ženy a podobne. Na jednej strane som rada, že je taký samostatný, na druhej sa bojím, či si ku mne vytvorí ten pravý vzťah mama - dieťa.

Keď sa ho niekto opýta, kde je mama, tak iba pozerá a nevie. Žijeme s mužom sami, rodinu mame ďaleko a muž mu nikdy nepovie, že ja som mama. Ani ja som mu to nehovorila, prišlo mi to samozrejmé.

Na druhej strane hneď vie, kde je ocko, lebo ja ho malému často spomínam.

Myslíte, že sa to zmení?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste so synčekom doma a ste s tým teda asi najviac. Znamená to, že ste jeho primárna vzťahová osoba.

Už je vo veku kedy zrejme pominula separačná úzkosť, objavuje svet.

Je smelý, odvažuje sa ísť od vás ďalej. Otázka je, na koho sa obráti keď sa mu stane niečo nepríjemné, keď cíti nepohodu.

Je ešte malý, učí sa pomenovania, o chvíľku začne budovať aj aktívny slovník.

Ak máte nejaké pochybnosti o výchove, otázky, poprípade by ste si chceli overiť akú asi vzťahovú väzbu s dieťaťom máte, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com