Je normálne, keď má trojročné dieťa strach z tmy?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra sa začala báť tmy. Keď ide z tmavších miestností ako je spálňa, wc, tak doslova uteká.
Po zotmení nechce ísť sama na wc, i keď sa tam svieti.

Je to v tomto veku normálne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takýto strach, a aj mnoho ďalších, je u detí úplne bežný.

Skúste sa s dcérou o strachu rozprávať, priznajte jej ho a skúste ho spolu nejako prekonať.

Sú rôzne hravé metódy: môže ho skúsiť nakresliť a potom zahodiť do koša, vyrobte si sprej proti strachu atď. Na internete je viacero tipov. Pýtajte sa, čo by jej v situácii strachu pomohlo. Môžete sa podeliť o to, čo pomáha vám.

Takýmto spôsobom sa už odmalička učí s emóciou pracovať.

Väčšina strachov zvykne pominúť tak ako prišli. Ale je dobré sa im venovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com