Dobrý deň,
s manželom som 8 rokov a máme spolu 2 deti. Manžel je posledné roky nervózny a stále sa hádame. Klame, utráca peniaze na svojich strýkov a okolo domácnosti a domu nič neurobí.
Jeho najväčším priateľom je mobil Už 5 rokov dokončuje magisterský stupeň vysokej školy. Po prvých dvoch rokoch ho zo štúdia vylúčili pre nerobenie skúšok. Prestúpil na inú školu, kde mu umožnili predĺženie štúdia o rok.
Za tie roky už išli na jeho školu tisíce eur a neustále mu dohováram, nech školu tento rok ukončí. Skúšky ešte všetky nemá. Diplomovku má odovzdať o necelý mesiac, ne ešte ju nezačal písať. Každým dňom ho prosím nech ju píše. V práci mu dali podmienku, že si musí školu dokončiť.
Rečami ma vždy ukecáva, že prácu napíše a štátnice urobí. No sú to len slová. Denne sa hádame. Som ochotná mu pomôcť v písaní, no on snahu nevyvíja. Nechcem byť zlá manželka, no odmietam mu ju napísať sama. Doteraz som mu ohľadom školy so všetkým pomáhala. Písala som mu seminárky, bakalársku prácu, atestačnú prácu.
Keď som potrebovala pomoc pri mojom štúdiu ďalšieho predmetu, tak vždy povedal, že keď večer nezaspí, tak mi pomôže. Nikdy mi nepomohol.
Dnes som už vybuchla, že ako manžel, rodič a učiteľ je absolútne nezodpovedný. Pred 6 ročnou dcérou ma tituloval, že som pi.. sprostá.
Už nevládzem. Nemôžem sa sa o neho oprieť a ani sa na neho spoľahnúť. Slová má, skutky však nemá žiadne.
Je z psychologického hľadiska možná zmena jeho povahy?
Čo mám robiť?
Ďakujem
Dobrý deň,
ste v náročnej situácii a rozumiem, že zvažujete čo ďalej. Vidím, že sa trápite, to čo prežívate vás ovplyvňuje v rôznych oblastiach.
Skúsili ste partnerovi navrhnúť nejaké riešenie, pomôcť mu, vyjadriť mu, čo vo vzťahu potrebujete. Zdá sa, že on má na to iný názor, poprípade s tým nechce nič robiť. Chýba vôľa, motivácia, poprípade je zvyknutý, že sa všetko nakoniec nejako samé vyriešilo.
Tu naozaj treba zvážiť ako ďalej. Nefunkčné partnerstvo, hádky a nadávky môžu mať značný vplyv aj na deti. Tieto tiež potrebujú vzor funkčného rovnocenného partnerstva, aby do budúcna boli schopné takéto vzťahy vytvárať.
Odporúčam komunikovať s partnerom otvorene, v prvej osobe, s kľudom, bez nejakých osočovaní, urážok.Vysvetliť svoj pohľad, možno navrhnúť nejaké riešenie. Vzťahy sú založené na komunikácii, dôvere a kompromisoch.
Pokiaľ sa partnerstvo rozhodnete zachrániť a pracovať na ňom, porozmýšľajte, čo by ste vy vedeli spraviť pre to, aby sa to posunulo ďalej. Môžete znovu skúsiť povedať partnerovi ako to vidíte, ako sa cítite a čo potrebujete.
Navrhnite partnerovi, čo by ste mohli spraviť vy a čo by na oplátku mohol on. Poprípade sa aj spýtajte či by niečo potreboval on od vás. Skúste urobiť nejaký kompromis, možno si určite nejaké pravidlá, povinnosti. Táto cesta však vyžaduje vôľu a ochotu na oboch stranách, nie len obetovanie sa jednej strany.
Celá táto situácia ovplyvňuje váš život, odčerpáva vám energiu. Je dobré sa s niekým porozprávať a skúsiť sa ne vec pozrieť inak, poprípade pátrať po tom, čo sa deje vo vás. Mnohokrát keď nemáme energiu my, nevieme ju posunúť ďalej ani deťom.
Rozmýšľala by som o ďalšom fungovaní v tomto vzťahu, ktorý je v momentálnom štádiu, ako sa zdá, pre vás bremenom.
Rozumiem aké je dôležité, aby manžel dokončil školu. Avšak už nie je dieťa, neplatia na neho všetky páky a tým, že sa mu snažíte suplovať materský dozor sa oberáte o energiu. Je to dospelý muž, ktorý by mal za seba prevziať zodpovednosť. Vidím, že v mnohom sa snažíte prevziať zodpovednosť namiesto neho. Ak však spraví chybu, dôsledok by mal niesť on sám. Toto veľmi ovplyvní situáciu v rodine a rozumiem, že sa vás to dotkne.
Potrebujete však partnera, ktorý sa stará o rodinu, je zodpovedný a je vám rovnocenným partnerom. Skúste sa spýtať sama seba, kde sa vidíte o 5 rokov.
Manžel sa zrejme nezmení. Pri veľkej ochote, vôli a motivácii môže zmeniť svoje správanie a naučiť sa fungovať inak. Predpokladám však, že na to by bolo treba nejaký zásah zvonka, poprípade poradenstvo u psychológa.
Verím, že máte veľa otázok, pochybností, zvažujete všetky možnosti, pýtate sa prečo a čo ďalej. V tomto štádiu by odpovede na niektoré otázky a nasmerovanie mohol priniesť rozhovor s odborníkom.
Ak by bol partner ochotný, a aj vy sa rozhodnete vzťah sanovať a zachrániť, pouvažujte nad párovým poradenstvom. Ak toto s vaším parterom nebude možné, nebude z jeho strany ochota, odporúčam tiež individuálne poradenstvo, kde by ste mohli na vec nazrieť z iného pohľadu a možno si otvoriť možnosti ako ďalej.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com