Je moja skoro trojročná dcérka ešte nepripravená na nástup do škôlky?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať v novembri 3 roky.

Je možné, že je nepripravená na nástup do školky od septembra?

Odkedy cíti moje snahy o jej samostatnosť, začala ich cielene - všetko, čo chcem, aby robila sama - odpovedá "ja nie sama". Veľmi často chce byť iba so mnou, akonáhle sa vzdialim v rámci domu, alebo na záhrade, volá na mňa a hľadá, niekedy rovno s plačom. Kojím - už od dvoch rokov sa snažím obmedziť kojenie len na uspávanie, ale pri chorobe, alebo keď je unavená, pýta si prsník. Odplienkovanie je ďalšia vec, ktorú mi úspešne sabotuje. Moje postupy ako dosiahnuť samostatnosť u nej neplatia.

Patrí moje dieťa do škôlky?

Na druhú stranu, ak by sa nám ju za ten čas, čo zostáva podarilo čo sa týka samostatnosti pripraviť.

Je čas, ktorý by som sa jej venovala doma dôležitejší ako čas v škôlke?

Nie raz som čítala, že vek do 6 rokov je najdôležitejších pre vývin. Viem, že vstup do škôlky je dôležitým medzníkom v samostatnosti dieťaťa a aj škôlka dáva veľa. Dcérka má v tomto čase ešte 4 roky škôlky pred sebou.

Stratí niečo, ak nenastúpi tento rok, aj keď bude pripravená?

Ďakujem

Dobrý deň,

na podobnú otázku som už pred časom odpovedala. Skúste nájsť inšpiráciu tam:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Samozrejme vek 3 roky nie je podmienkou pre každé dieťa na pripravenosť byť schopné odlúčenia od rodiča, niektoré detičky potrebujú viac času. Pokiaľ to vy tak vnímate, viete byť s dcérkou doma, poskytovať jej čas na rozvíjajúce aktivity, tak isto socializáciu nevidím dôvod dcérku v škôlke trápiť. Je to na vašom zvážení a možnostiach, ktoré máte.

Pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička