Dvojročná dcérka uteká z nočníka. Ako jej môžme pomôcť?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

moja dvojročná dcérka málo ciká. Odplienkovaná je už dávno, nemala problém si sadnúť na nočník a vycikať sa. No odkedy zavreli škôlku, tak nastal problém. Uteká nám z nočníka.

Za deň sa vyciká tak možno 4x za deň a aj to s problémami a s plačom. Nechce cikať. Keď ju aj tak posadím a prisľúbim, že pôjdeme von, alebo niečo dostane, tak sa niekedy aj vyciká.

V noci sa nám občas sama zobudí aj pýta sa cikať.

Ako to môžme napraviť?

Ako to znova naštartovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade treba zistiť či nejde o nejaký zdravotný problém, či ju niečo nebolí.
Ak ide o stav spôsobený aktuálnou situáciou a nejakou psychickou nepohodou, o to viac sa k dcérke treba správať vnímavo.

Vytvárajte jej prostredie prijatia a bezpečia. Komunikujte empaticky. Prijímajte jej emócie, komunikujte jej ich, zrkadlite a dávajte jej najavo, že sa jej pokúšate rozumieť. Prejavujte jej veľa lásky, porozumenia, dotýkajte sa, objímajte sa, dávajte jej pocit istoty.

Dcérku oceňujte ak sa jej niečo podarí, ak na niečo nájde odvahu. Prejavujte jej dôveru, dávajte jej na výber, nechajte ju rozhodnúť a jej rozhodnutie rešpektujte. Pýtajte sa jej či jej treba, poprípade aj kam by sa vycikať chcela keby si mohla vybrať. Sledujte jej signály a napĺňajte jej potreby.
Určite na ňu netlačte, aby sa ešte viac nezablokovala.

Zrejme stratila istotu, poprípade cíti niečo, čo nevie, nechce, nemôže vyjadriť. Mnohokrát zadržiavanie emócií súvisí so zadržiavaním potrieb. Nechajte ju prejaviť emócie, rozprávajte sa o nich, zrkadlite ich a najmä ich prijímajte.
Skúste sa veľa hrať, deti si mnohokrát odohrajú svoje frustrácie, obavy, strachy. Pozrite si na internete zásady filiálnej terapie, a skúste sa takto doma hrať. Pri takejto hre a vašej reakcii na ňu môže vyjadriť slobodne emócie, a niektoré situácie ktoré sa jej v reálnom živote dejú, v hre zvládnuť a prekonať.

Dávajte jej najavo, že ste pri nej, že ju počúvate, snažíte sa jej rozumieť a že sa o ňu zaujímajte.

Ak by to pretrvávalo, mali by ste pocit, že zadržiava, trápi sa, skúste konzultovať s odborníkom aj osobne.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com