Dieťa môjho manžela

Zodpovedané
22. feb 2019

Dobrý deň,

manžel má z predchádzajúceho vzťahu dieťa, ktoré žije u nás už skoro 2 roky. Bilologická matka sa za ten čas nezaujímala o dieťa a neplatila výživné. To nám popravde aj vyhovuje. Dieťa bývavalo s matkou nervózne, nakoľko stále uprednostňovala prácu a iné veci.

Teraz je dieťa v kľude, v pohode a je šťastné. Zverenie ideme riešiť oficiálnou cestou. Bojím sa však, čo by to s dieťaťom urobilo, ak by sa muselo stretnúť s biologickou matkou po tak dlhej dobe.
Mama začína už hovoriť mne. Máme veľmi pekný vzťah. A aj v škole už hovori o mne ako o matke. Biologickú mamu vôbec nespomina. Ani sa na ňu nepýta.

Ako sa máme chovať?

Ide nám o ochranu jej a duševného stavu. To, že bude súd som dieťaťu povedala. Ale nie úplnú pravdu. Vie, že bude súd, lebo otec potrebuje v tomto svete papier o tom, že sa bude o ňu starat iba on a ja. Dieťa reagovalo na to dobre a jednoducho. Prost, že to je ok. Pripravila som ju aj na to, že asi pride aj niekto na návštevu zo sociálky. A bude chcieť vidiet ako býva. Dieťa sa na to dokonca teší.

O biologickej matke sa nerozprávame. Nehovorime o nej a ani nič zlé sme na ňu pred dieťaťom nehovorili. Dieťa je vyrovnané podľa nás a chce byť mnou adoptované. Vek má medzi 7 az 9 rokov.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite je dôležité, aby dcéra vášho muža vedela o svojej minulosti, o tom odkiaľ pochádza. Otázky prídu. Zdá sa, že inak robíte všetko čo treba, aby sa dievčatko cítilo ľúbené, prijaté.

Ak si pamätá svoju biologickú matku a nepýta sa, neiniciuje rozhovory o nej, nemusíte začínať vy.
Avšak ak si ju nepamätá, do budúcna by bol dobré, aby vedela kto je, odkiaľ pochádza.

Vo veci ako o tom komunikovať vám odporúčam poinformovať sa napr. u pracovníčok z úradu práce, popr. v organizácii Návrat, ktorá sa venuje náhradnému rodičovstvu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com