Dcéra má srdcovú arytmiu a jej správanie je horšie a horšie. Čo jej pomôže?

Zodpovedané
2. dec 2019

Dobrý deň,

mám štvorročnú dcérku, ktorá sa lieči na srdcovú arytmiu. Jej správanie je horšie a horšie.

Keď jej niekto niečo vezme a ona začne šialene húkať, škriekať ako zmyslov zbavená aj 20 minút vkuse.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že dcéra zúri keď niečo nie je podľa jej predstáv. Takýmto spôsobom sa vyrovnáva s frustráciou, so svojou emóciou.

Pre dieťa je dôležité zažiť aj frustráciu, hnev, smútok.

Dôležité je, že ho rodič aj v takejto chvíli príjme. Pomenujte jej emócie, zreflektujte situáciu, buďte pri nej. V takejto chvíli sa bude zdať, že vás dcérka nepočúva a ani vás veľmi nevníma, to je pravda. Avšak vníma tón hlasu. Vníma, že je k nej niekto citlivý a prijímajúci. Cíti sa vo svojom prejave bezpečne.

Zrkadlite jej to. Hneváš sa. Chcela si to ináč. Rozumiem, že ťa to nahnevalo. Ešte si to chcela mať ty.

Týmto prístupom sa dieťa postupne upokojuje, lebo to prepája časti mozgu a opäť sa začína zapínať mozgová kôra.

Rozumiem, že to je niekedy náročné vydržať to tak dlho. Avšak práve takéto chvíle je dobré brať ako tie, z ktorých sa dokážeme veľa naučiť my, dieťa a ktoré nás vedia s dieťaťom zblížiť, upevňovať väzbu.

Píšete, že sa lieči, neviem presne čo to znamená, či chodí často po lekároch, či absolvovala nejaký zákrok, avšak časté hospitalizácie, operácie, návštevy lekárov sú indikáciou pre návštevu psychológa. Mnohokrát si dieťa niečo nesprávne vyhodnotí, lebo nerozumie prečo sa vlastne tie veci dejú.

Poskytujte dcérke bezpečie, prijatie, empatiu. Ukážte jej, že ju počúvate a že sa jej snažíte rozumieť, že stojíte pri nej. Že jej emócie sú v poriadku, že je v poriadku to ako sa cíti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com